- Dziś złożyłem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego korespondencję dotyczącą Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Mamy pół roku na przeprowadzenie mądrych i merytorycznych rozmów na temat finansowania jej w przyszłym roku – poinformował na Facebooku Krzysztof Duszkiewicz, zastępca prezydenta Legnicy. Materiał Lilli Sadowskiej.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Lca.pl, miasto wypowiedziało urzędowi marszałkowskiemu dotychczasową umowę o współfinansowaniu teatru.

- Jesteśmy otwarci na partnerski dialog, ale oczekujemy też zrozumienia. Ostatnie lata, okres pandemii, były czasem bardzo trudnych decyzji w wielu obszarach życia miasta. Instytucje kultury zaciskały pasa, aby przetrwać ten trudny czas. W tym okresie, miasto ani o złotówkę nie zmniejszyło dotacji dla legnickiego teatru. Chcemy rozmawiać o systemowych rozwiązaniach finansowania tej instytucji. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu otrzymałem deklarację ustalenia terminu spotkania w tej sprawie – pisze na Facebooku Krzysztof Duszkiewicz, zastępca prezydenta Legnicy.

Oznacza to, że od 2023 roku Legnica nie będzie dotowała teatru kwotą 1,5 miliona rocznie. Oznacza to także, że miasto jest gotowe do rozmów o dotowaniu teatru ale nie w takiej kwocie. Miasto współfinansuje teatr kwotą 1,5 miliona złotych od 2009 roku i robiło to nawet w czasie pandemii.

Nie ulega wątpliwości, że Teatr im. Modrzejewskiej jest wielką marką, jest jednak jednostką organizacyjną Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i to głównie na nim spoczywa opieka finansowa nad tą instytucją, podobnie jak nad miastem Legnica opieka nad miejskimi instytucjami.

(Lilla Sadowska, „Miasto wypowiedziało umowę o współfinansowaniu Teatru”, https://fakty.lca.pl/, 30.06.2022)