Krzysztof Maj – członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za kulturę skomentował decyzję prezydenta Legnicy o wypowiedzeniu umowy na współprowadzeniu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. - To potężny cios dla środowiska artystycznego Dolnego Śląska. Stało się to bez rozmowy, dialogu, spotkania - a widzieliśmy się kilka dni temu w Warszawie – pisze wicemarszałek. Informuje Paweł Jantura.

Poniżej komentarz Krzysztofa Maja, który opublikował na Facebooku oraz pismo prezydenta Legnicy.

„Kiedy wybrano mnie do zarządu województwa mówiłem, że kultura to siódma kategoria odśnieżania dróg (czyt. obszar, gdzie w pierwszej kolejności obcina się wydatki i rezygnuje z zadań), ale nie spodziewałem się, że moje słowa tak szybko się spełnią.

25 lutego tego roku byłem umówiony z prezydentem Tadeuszem Krzakowskim na spotkanie w sprawie przyszłości Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Chciałem pokazać, ile pieniędzy przeznaczamy na bieżące remonty i inwestycje na legnickiej scenie oraz poprosić o pomoc w remoncie schodów, które są częścią legnickiego rynku i powinny być naszą wspólną troską. Na spotkaniu prezydenta Legnicy reprezentował wiceprezydent Krzysztof Duszkiewicz, który przyjął moje postulaty, wysłuchał prośby, ale od tamtego czasu odpowiedzi nie otrzymałem.

Wczoraj, będąc na urlopie, dostałem alarmującą wiadomość, że prezydent Tadeusz Krzakowski przesłał pismo, w którym wypowiada umowę współprowadzenia Teatru Modrzejewskiej, tym samym nie chce już rozwijać kultury w swoim mieście. To potężny cios dla środowiska artystycznego Dolnego Śląska. Stało się to bez rozmowy, dialogu, spotkania - a widzieliśmy się kilka dni temu w Warszawie. Ten fakt jest o tyle niepokojący, że kilka dni wcześniej dotarły do mnie przykre informacje o dużym obniżeniu budżetu Legnickiego Centrum Kultury.

Wydaje mi się, że kultura to nasza wspólna sprawa. Sprawa Samorządu Województwa i Legnicy. Chyba że wspólna sprawa zmienia się w politykę”.

(Paweł Jantura, „Wicemarszałek zszokowany decyzją prezydenta Legnicy ws. Teatru”, https://tulegnica.pl/, 01.07.2022)