Za wydaną w ubiegłym roku książkę o swym przyjacielu, Lechu Raczaku – współtwórcy legendarnego Teatru Ósmego Dnia – Jacek Głomb zdobył Nagrodę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Pisze Piotr Kanikowski.

Nagroda jest przyznawana dla najlepszych publikacji książkowych o Wielkopolsce. Jacek Głomb został doceniony w kategorii literatura popularnonaukowa i beletrystyka.

Książka „Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb” ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Żywosłowie. Jest nieautoryzowanym zapisem rozmów, które w styczniu 2020 r. przerwała śmierć Lecha Raczaka. „Słychać w niej wyraźnie spokojny, lekko ironiczny, bardzo wielkopolski głos Lecha Raczaka, potrafiącego zarówno sprawiedliwie, a bez lukrowania wyjaśnić złożoność uwarunkowań politycznych, barwnie zarysować sylwetki spotkanych ludzi, jak i opowiedzieć przewrotną anegdotę. “Życie niedokończone” wciągnie nie tylko tych, dla których „Ósemki” są wciąż żywym wspomnieniem i nie tylko tych, którzy z różnych powodów wracają do Polski lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Oprócz wielkiej wartości biograficznej i historycznej stanowi też niezwykła okazję do obserwowania niemal „na żywo” procesu tworzenia się opowieści, którą każda i każdy z nas też się kiedyś stanie” – pisze o „Życiu niedokończonym” wydawnictwo Żywiosłowie.

(Piotr Kanikowski, „Jacek Głomb dostał nagrodę za Źycie niedokończone”, https://24legnica.pl/, 30.06.2022)