20 czerwca 2022 roku na łamach tygodnika Newsweek został opublikowany obszerny materiał dotyczący Tomasza Kota. Aktor urodzony w Legnicy swoją karierę rozpoczynał w Klubie Gońca Teatralnego.  Na scenie debiutował w 1995 r., a w 2017 roku został wyróżniony tytułem Ambasadora Legnicy. Poniżej publikujemy fragment artykułu Jacka Tomczuka wraz z odnośnikiem do całości materiału.

Tomasz Kot. Kiedyś zarabiał udawaniem rosyjskich gangsterów w krakowskich klubach, dzisiaj pracuje jako aktor na całym świecie.

Są takie trzy pytania, które zadaje się aktorom przez całe życie. Jak to jest nauczyć się tyle tekstu na pamięć? Czy wolisz teatr, czy film? Skąd to się wzięło, że jesteś aktorem? – mówił kilkanaście dni temu Tomasz Kot na konferencji prasowej w Warszawie. – Na ostatnie często w tonie żartobliwym odpowiadałem, że byłem jednym z dzieciaków w „Akademii Pana Kleksa” i tak to się zaczęło. Wszyscy to łykali, oczywiście, nie jest to prawda.

40 lat po tamtym filmie Krzysztofa Gradowskiego powstaje nowa ekranizacja książki Jana Brzechwy. Tym razem Tomasz Kot w niej wystąpi i to w roli Ambrożego Kleksa.

Cały artykuł dostępny jest – TUTAJ.

(Jacek Tomczuk, „Myśleli, że Tomasz Kot musi być bogaty, a był wtedy biedny, że hej. Ukradli mu najcenniejszą rzecz”, https://www.newsweek.pl/, 20.06.2022)