Pochodzący z Legnicy aktor Tomasz Kot przejmuje pałeczkę po Piotrze Fronczewskim – zagra profesora Ambrożego Kleksa w nowym filmie bazującym na powieści Jana Brzechwy. Informuje Piotr Kanikowski.

W latach 1983 – 1988 Krzysztof Gradowski wyreżyserował trzy filmy o przygodach profesora Kleksa (“Akademia Pana Kleksa”, “Podróże Pana Kleksa” i “Pan Kleks w kosmosie”). Zawładnęły dziecięcą wyobraźnią chyba silniej niż książka. Dziś mają status dzieł kultowych, między innymi dzięki fantastycznej obsadzie z Piotrem Fronczewskim na czele.

Tomasz Kot nie będzie miał łatwego zadania, bo musi zastąpić aktora, który wydaje się niezastąpiony. Postać wykreowana przez Piotra Fronczewskiego była bardzo wyrazista i  charakterystyczna. Bez wątpienia bardzo mocno odcisnęła się na wyobrażeniach pokoleń Polaków o Panu Kleksie.

Zdjęcia do filmu “Akademia Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego rozpoczną się latem. Scenariusz bazuje na powieści Jana Brzechwy, ale opowiada nową historię i może być dla widzów zaskoczeniem. Twórcy adresują swe dzieło do dzieci i dorosłych. Chcieliby trochę poprzekomarzać się z widownią, która pamięta ekranizacje z lat 80-tych, dlatego w obsadzie ma znaleźć się miejsce także dla Piotra Fronczewskiego.

Tomasz Kot to aktualnie jedna z największych gwiazd polskiego kina. Uznanie krytyki i popularność przyniosły mu przede wszystkim role Zbigniewa Religi w filmie “Bogowie” w reż. Łukasza Palkowskiego, Ryszarda Riedla w “Skazanym na bluesa” w reż. Jana Kidawy-Błońskiego, Wiktora Wolskiego z “Zimnej wojny” w reż. Pawła Pawlikowskiego. Urodził się i dorastał w Legnicy. Aktorską przygodę zaczynał w Klubie Gońca Teatralnego prowadzonym przez Janusza Chabiora. Debiutował na scenie w 1995 roku w “Narkotykach” według Witkacego, którą w Teatrze Dramatycznym w Legnicy wyreżyserował Paweł Kamza. Tu szybko – jeszcze przed studiami aktorskimi na krakowskiej PWST – poznano się na jego talencie. Zagrał między innymi tytułową rolę w “Hamlecie. Księciu Danii” Szekspira w reżyserii Krzysztofa Kopki.

Pięć lat temu, podczas legnickiej premiery filmu “Najlepszy”, prezydent Tadeusz Krzakowski wyróżnił Tomasza Kota tytułem Ambasador Legnicy.

(Piotr Kanikowski, „Tomasz Kot będzie nowym Panem Kleksem”, https://24legnica.pl/, 22.06.2022)