Jedno z najczęściej fotografowanych przez turystów miejsc w Legnicy przez najbliższe trzy miesiące będzie wyłączone z użytku. Chodzi o zabytkowe schody do gmachu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Pisze Paweł Jantura.

Schodami z połowy XVIII wieku zajęła się gdańska firma „Aurea Porta Konserwacja Zabytków”. Prace polegające na konserwacji i restauracji wraz z elementami kamiennymi prowadzących do Starego Ratusza potrwają trzy miesiące.

Koszt remontu jednego z najcenniejszych legnickich zabytków to 220 tys. zł. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej pieniądze te otrzymał z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego.

- W przyszłym roku planujemy renowację drugich schodów. Będziemy wnioskować do marszałka o dotację na ten cel – poinformował nas Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

W teatrze liczą też na wsparcie finansowe z urzędu miasta. Na schody do Starego Ratusza w tegorocznym budżecie Legnicy pieniądze się nie znalazły.

(Paweł Jantura, „Rozpoczęła się renowacja XVIII-wiecznych schodów do legnickiego teatru”, https://tulegnica.pl/, 22.06.2022)