We wtorek (7 maja) o godzinie 18.00 w teatralnej Art Cafe Modjeska w Legnicy odbędzie się spotkanie z ukraińską pisarką, dziennikarką i tłumaczką Tamarą Dudą.  Jej debiutancka powieść “Córeczka” – o wojnie w Donbasie i kobiecym heroizmie – to jedna z najważniejszych lektur nowej Ukrainy. Co ważne, spotkanie z pisarką odbędzie się w języku polskim i ukraińskim. Wstęp wolny! Zapowiada Piotr Kanikowski.

Tamara Duda jest ukraińską dziennikarką i tłumaczką, autorką dwóch powieści wydanych pod pseudonimem Tamara Horicha Zernia. W latach 2014–2016 pracowała jako wolontariuszka w strefie działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Debiutancka "Córeczka” zapewniła Dudzie prestiżową nagrodę ukraińskiej redakcji BBC za najlepszą książkę beletrystyczną 2019 roku. Powieść znalazła się także wśród trzydziestu najważniejszych utworów prozatorskich niepodległej Ukrainy według Ukraińskiego Instytutu Książki. W 2022 roku otrzymała najważniejszą ukraińską nagrodę kulturalną im. Tarasa Szewczenki.

Książka Tamary Dudy ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa KEW w świetnym przekładzie Marcina Gaczkowskiego. Autorka zabiera nas w podróż do najechanego przez Rosjan Donbas z 2014 roku. Tytułowa “córeczka” wraca do Doniecka, aby zamieszkać razem z babcią. Wojna jak trąba powietrzna wywraca do góry nogami jej zwyczajne życie. Dziewczyna angażuje się w partyzantkę. Szpieguje, prowadzi dywersyjne działania wymierzone w rosyjskiego okupanta, organizuje sieć wolontariatu, wspiera ukraińską armii, odbija jeńców. „Już ja wam ustąpię, sukinsyny.” zapowiada.

„Córeczka” Tamary Dudy wciąga, frapuje, wzrusza i bawi do łez. To najpiękniejszy hołd złożony wielu bezimiennym bohaterom wojny na wschodzie Ukrainy. Równie ciekawe będzie zapewne wtorkowe spotkanie w Art Cafe Modjeska. Polecamy!

(Piotr Kanikowski, „Autorka powieści o wojnie w Donbasie odwiedzi Legnicę”, https://24legnica.pl/, 05.06.2022)