1 czerwca w Teatrze Nowym w Zabrzu ruszyły próby do nowej produkcji legnickiego zespołu twórczego na czele z reżyserem Jackiem Głombem. „Chopcy z Roosevelta” będzie opowieścią o legendzie klubu piłkarskiego Górnika Zabrze, inspirowaną m.in. książką Pawła Czady „Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”. Premiera planowana jest na 7 października.

Najnowszy spektakl Teatru Nowego wyreżyseruje dyrektor legnickiej sceny Jacek Głomb, a wesprą go w tym Katarzyna Knychalska (autorka), Małgorzata Bulanda (scenografka), Witold Jurewicz („ruchmistrz”) oraz Bartosz Straburzyński (kompozytor).

Opowieść „Chopcy z Roosevelta” nie będzie ściśle dokumentalna. Autorzy przedstawienia sięgają po uniwersalizujące przekaz metafory, tak by spektakl, w swojej lokalności, pozostał zrozumiały również dla osób spoza zabrzańskiego środowiska. Paweł Czado na facebookowym profilu pisze, że jest „zachwycony pomysłem legnickich artystów i szczerze im kibicuje”.

W obsadzie znaleźli się aktorzy Teatru Nowego: Hanna Boratyńska, Anna Konieczna, Joanna Romaniak, Jarosław Karpuk, Andrzej Kroczyński, Jakub Piwowarczyk, Marian Wiśniewski i Maciej Kaczor.

Konrad Pruszyński