Legnicki teatr chwali się kwotą tegorocznych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trudno się dziwić. Jest czym. W sumie na cele i potrzeby Modrzejewskiej resort przekazał ponad sześćset tysięcy złotych. Materiał Pawła Pawlucego.

Zarys jednego z docenionych powstał jeszcze przed wybuchem wojny. Na dziś jego realizacja wydaje się niemożliwa. Mowa o przygotowaniu spektaklu „Łemko” i warsztatów aktorskich w Ukrainie.

- Planujemy, natomiast z takim zastrzeżeniem, że może nie dojść niestety do tej eskapady, jeżeli wojna się przedłuży. Na pewno na wojnę nie pojedziemy – Jacek Głomb dyrektor Teatru Modrzejewskiej.

Ministerstwo przy zapewnieniu wkładu własnego przez Urząd Marszałkowski sfinansuje zadania z zakresu edukacji kulturalnej czy promocji kultury, ale też choćby opracowanie dokumentacji na potrzeby remontu w budynkach zajmowanych przez trupę Modrzejewskiej. Do rozpoczęcia prac droga jeszcze daleka, ale istotne, by inwestycja zaczęła żyć – choćby na papierze. Mimo, że dziś planowanie inwestycji to zadanie piekielnie ryzykowne, przyznaje Jacek Głomb.

- To jest trudna sytuacja. Będziemy ją konsultować w firmie. Natomiast zrobienie dokumentacji nie oznacza, że coś musimy zrobić od razu.

Na liście wyczekiwanych prac między innymi modernizacja sceny czy zainstalowanie klimatyzacji.

(Paweł Pawlucy, „LEGNICA. Teatr planuje, ministerstwo finansuje”, https://tvregionalna.pl/, 01.06.2022)