Kolejny sezon artystyczny wielkimi krokami zbliża się do końca. Czerwcowy repertuar Modrzejewskiej obfituje jednak w ciekawe propozycje sceniczne oraz wydarzenia towarzyszące. Miesiąc rozpocznie się Wielką Czerwcówką a zakończy pokazami pierwszej produkcji legnickiego teatru przeznaczonej dla najmłodszych odbiorców, czyli „Roku na ziemi”.

Wielka Czerwcówka

Pierwszy weekend czerwca rozpocznie w legnickim teatrze maraton teatralny, w ramach którego widzowie Modrzejewskiej będą mieli możliwość powrócić do najciekawszych propozycji repertuarowych ostatnich sezonów – „Fanny i Aleksandra”, „Głosów nowej Białorusi”, „Króla Leara” czy „Golca”. Organizatorzy wydarzenia zapraszają również na dyskusję panelową o „Teatrze w sytuacjach granicznych” oraz premierę filmu krótkometrażowego „Jeziorko”. Więcej o programie maratonu można przeczytać w tekście: „Nadchodzi Wielka Czerwcówka”. Warto dodać, że bilety na każdy ze spektakli prezentowanych w ramach maratonu nabyć można pojedynczo, jednak organizatorzy przygotowali dla swoich widzów specjalne, promocyjne karnety, w ramach których będzie można obejrzeć dwa (70 zł) lub trzy (100 zł) spektakle Wielkiej Czerwcówki. Karnety są dostępne w kasie teatru, a bilety zakupić można stacjonarnie oraz on-line.

Modrzejewska czyta Ukrainę

7 czerwca o godzinie 18.00 legnicki teatr zaprasza swoich widzów do spotkania z literaturą ukraińską w ramach drugiej odsłony cyklu „Modrzejewska czyta Ukrainę”. Wydarzenie odbędzie się w Art Cafe Modjeska, a jego bohaterką będzie Tamara Duda – autorka „Córeczki”, która na polskim rynku ukazała się w przekładzie Marcina Gaczkowskiego.

Kiedy rozum śpi, eksplodują wielkie talenty. Donbas, dramatyczne wypadki wiosny i lata 2014 roku. Po wojennej szachownicy zręcznie porusza się drobna kobieca sylwetka, niesie nadzieję na rychłe zwycięstwo światła nad ciemnością. Córeczka Tamary Dudy wciąga, frapuje, wzrusza i bawi do łez. To najpiękniejszy hołd złożony wielu bezimiennym bohaterom wojny na wschodzie Ukrainy – głosi wydawnicza zapowiedź.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Widzę nic / Puste miasto

W kolejnych dniach czerwca ludzie Modrzejewskiej działać będą symultanicznie, prezentując przedstawienia na dwóch scenach – „Widzę nic” od 8 do 11 czerwca na scenie koproducenta spektaklu Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz „Puste miasto” od 9 do 12 czerwca na Scenie Gadzickiego w Legnicy.

O „Widzę nic” Dagmara Chojnacka dla Radio RAM: Każda z Anet to, według mnie, o więcej niż tylko głęboko przemyślana i świetnie poprowadzona rola. Ten typ aktorstwa widziałam ostatnio podczas festiwalu Dialog, na „Trzech siostrach” Czechowa w reżyserii Luka Percevala. Rodzaj organicznego bycia zarówno performerem jak i graną postacią, bez udawania, fałszu, patosu. Anety wykonują precyzyjne partytury – każda z osobowości ćwiczy je przecież nieustannie od chwili, kiedy się na świecie pojawiła

O „Pustym mieście” Piotr Kanikowski dla 24legnica.pl: Krzyk i Bulanda grają braci z dużym zaangażowaniem, odważnie, po bandzie. Tekst Dukovskiego wydaje się rozwlekły, przegadany, mimo tego przedstawienie ma – o dziwo! – dobre tempo. Nie nuży. To przede wszystkim zasługa aktorów, którzy w skromnej obsadzie – bez podpórek w postaci np. grającej na żywo kapeli – potrafili przez półtorej godziny całkowicie skupić na sobie uwagę widzów

Promocja książki

9 czerwca o godzinie 18.00 w Art Cafe Modjeska, w ramach cyklu „Modrzejewska – Dom Otwarty” odbędzie się promocja książki Rafała Bubnickiego „Grajcie tak, żeby wygrać. Czesław Hernas (1928-2003)”. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej teatru:

Czesław Hernas był wybitnym historykiem literatury i badaczem polskiego folkloru, związanym z Uniwersytetem Wrocławskim. Jego fundamentalne monografie: Barok i W kalinowym lesie otworzyły nową epokę w badaniach piśmiennictwa polskiego i jego związków z kulturą ludową. Nie mniej ważna była działalność społeczna profesora w strukturach dolnośląskiej „Solidarności” (za którą był internowany w stanie wojennym), a także jego miłość do sceny i intensywne uczestnictwo w życiu teatralnym drugiej połowy XX wieku. Rafał Bubnicki – dziennikarz, producent filmowy, historyk literatury – kreśli sylwetkę Hernasa: uczonego, aktywnego opozycjonisty, nauczyciela młodzieży i niezwykłego człowieka, który cieszył się przyjaźnią między innymi Marii Dąbrowskiej, Jerzego Grotowskiego czy Tadeusza Różewicza.

Na wydarzenie obowiązują darmowe wejściówki dostępne w kasie teatru.

Świat na głowie

15., 18. i 19. czerwca na Scenę Gadzickiego powróci wspólne dzieło Małgorzaty Bulandy oraz Roberta Urbańskiego, czyli wariacja szekspirowska „Świat na głowie”. Początkowo spektakl miał być przeniesiony na dziedziniec Zamku Piastowskiego w Legnicy, jednak ze względów ekonomicznych zdecydowano o wstrzymaniu tego kosztownego projektu. Ludzie Modrzejewskiej zapraszają więc na spotkanie ze znanymi postaciami między innymi z „Hamleta”, „Romea i Julii”, „Burzy” czy „Makbeta” na swoją stałą scenę. Nieodmiennie spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo grana przez zespół Kormorany.

Justyna Nawrocka, Dziennik Teatralny: Dużą rolę odgrywa w spektaklu muzyka zespołu Kormorany, raz psychodeliczna, raz rozrywkowa, melodyjna, potrafiąca nieść spektakl w inny, metafizyczny wymiar. Warto więc poczuć smak tego shake'a z Shakespeara, mixu historii, emocji i obrazów choćby dla samego show. Twórcy włączyli jeszcze marionetki z teatru lalek i wykreowali symboliczną scenę, w której to żywi aktorzy okazują się być na władzy ich sznurków. I na pewno w pamięci zostaną z nami piękne, emocjonalne pieśni, specjalnie dobrane do każdej postaci, cytujące angielskiego poetę.

Przystanek Piekary

W czerwcowym repertuarze nie zabrakło również miejsca na wydarzenie aktywizujące mieszkańców największego legnickiego osiedla. 24 czerwca Teatr Modrzejewskiej zaprasza na pokaz realizacji czytania performatywnego oraz spotkanie z jego twórcami i wykonawcami w ramach „Przystanku Piekary”. Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Bartosz Bulanda, Robert Gulaczyk, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk oraz Paweł Palcat przeczytają „Wszyscy chcą żyć” Hanocha Levina w przekładzie Agnieszki Olek. Start wydarzenia o godzinie 21.00.

Rok na ziemi

Na zakończenie czerwcowego repertuaru ludzie Modrzejewskiej proponują „Rok na ziemi. Cztery pory roku”, czyli historyczną, bo pierwszą legnicką realizację spektaklu stworzonego z myślą o tak zwanych „naj najach”, czyli dzieciach od pierwszego do czwartego roku życia. Jest to barwna i umuzykalniona opowieść o kole natury i przemijaniu pór roku. Na scenie Aleksandra Listwan, Mateusz Krzyk, Bartosz Bulanda, Magda Skiba, Zuza Motorniuk, Magda Biegańska, Andrzej Janiga, Amadeusz Naczyński oraz Julia Radecka. Za reżyserię odpowiada legnicka aktorka Joanna Gonschorek, a „Rok na ziemi”  w repertuarze już 22, 23 i 25 czerwca.

Szczegóły repertuaru poznać można na stronie internetowej Teatru Modrzejewskiej.

Konrad Pruszyński