W czwartek (26 maja) w Teatrze Modrzejewskiej odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca zbliżający się wielkimi krokami maraton teatralny, w ramach którego widzowie legnickiej sceny będą mieli okazję powrócić do najciekawszych spektakli ostatnich sezonów. Podczas spotkania z mediami wydarzenie zapowiadał dyrektor Jacek Głomb.

- Maraton teatralny to taki przegląd – zaczął szef Teatru Modrzejewskiej. – W jeden weekend gramy kilka przedstawień i wtedy nasi widzowie legniccy mogą sobie przypomnieć nasz repertuar, a jest to też pewne ułatwienie dla naszych gości z Polski, dyrektorów teatrów, krytyków teatralnych – wtedy łatwiej i chętniej przyjeżdżają. I co ważne dla nas mamy taki pomysł, że studentów szkół teatralnych wydziału wiedzy o teatrze, teatrologii z różnych miast – z Łodzi, Krakowa, Warszawy, Wrocławia zapraszamy na to wydarzenie, stawiamy im nocleg, ponieważ rzecz się odbywa w ramach projektu, tym razem „Modrzejewska – Dom Otwarty”, więc jesteśmy w stanie tych ludzi ugościć w Legnicy, a jednocześnie oni mówią o naszym teatrze.

Legnicki maraton teatralny potrwa od 3 do 5 czerwca. W repertuarze znalazło się miejsce dla „Fanny i Aleksandra” (3 czerwca; godz. 18.00 bilety: 45-50 zł), „Głosów nowej Białorusi” (4 czerwca; godz. 15.00 bilety: 35-40 zł), „Króla Leara” (4 czerwca; godz. 20.00 bilety: 35-40 zł) i „Golca” (5 czerwca; godz. 12.00 bilety: 30-35 zł). Poza tym ludzie Modrzejewskiej zapraszają na dyskusję panelową (5 czerwca; godz. 16.00 – wstęp wolny) oraz premierę krótkometrażowego filmu „Jeziorko” (5 czerwca; godz. 19.00 – bezpłatne wejściówki). Zainteresowani mogą nabyć promocyjne karnety na dwa (70 zł) oraz trzy (100 zł) spektakle grane w ramach Wielkiej Czerwcówki.

- W kwestii wyboru spektakli. To nie chodzi o to, że to są najlepsze spektakle ostatnich sezonów. On wynikał z logistycznej historii. Zaczynamy od naszego kultowego spektaklu, który miał premierę tydzień przed pandemią, czyli „Fanny i Aleksander”. Następnie zagramy „Głosy nowej Białorusi”, zagramy je wyjątkowo na Scenie na Nowym Świecie, także dlatego, żeby później móc przerzucić się do następnego spektaklu w teatrze na Scenie Gadzickiego do „Króla Leara” – powiedział Jacek Głomb.

Dyrektor Teatru Modrzejewskiej podczas spotkania z mediami odpowiedział również na pytanie o różnice pomiędzy znaną widzom legnickiej sceny wersją „E-migranta”, a filmową odsłoną „Jeziorka”, którego premiera zaplanowana jest na 5 czerwca.

- Film jest po prostu krótszy. Film rządzi się prawem festiwalowym, czyli jest lepsza jakość, lepszy dźwięk, są napisy angielskie, różni się też akcentami, czyli widzowie „E-migranta” zobaczą troszkę inną opowieść niż tę, którą widzieli w spektaklu. To będzie premiera, zapraszamy całą ekipę realizacyjną. Chcemy zrobić premierę z przytupem. Będzie również Martyna Majewska – reżyserka spektaklu i filmu, a po projekcji planujemy spotkanie z twórcami – zakończył dyrektor legnickiego teatru.

Pod koniec konferencji Jacek Głomb podzielił się również informacją o sukcesie Teatru, który w ramach konkursu otrzymał dofinansowanie na działalność statutową od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Postanowiłem się państwu pochwalić dzisiaj kwotą ponad 600 tysięcy złotych, którą uzyskaliśmy od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie razem z wkładami własnymi, które gwarantuje nam Urząd Marszałkowski – to jest prawie 800 tysięcy dodatkowych pieniędzy, które na działalność statutową wpłynie do teatru. Chcę bardzo podziękować całej ekipie piszącej wnioski, bo te wyniki świadczą o skuteczności naszego wnioskowania.

Konrad Pruszyński