Już w najbliższą niedzielę 22 maja o godzinie 19.00 na Scenie Gadzickiego odbędzie się ostatnie z czytań performatywnych przygotowywanych w ramach cyklu „Modrzejewska szuka komedii”. Znany widzom legnickiego teatru reżyser Łukasz Kos bierze na warsztat najpopularniejszą ze sztuk Labiche’a „Słomkowy kapelusz”. Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny.

Eugène Marin Labiche to dziewiętnastowieczny twórca licznych fars i komedii. Po najpopularniejszy z tekstów Francuza, nazywany często „arcykomedią”, sięgali najwięksi: Aleksander Zelwerowicz, Jerzy Gruza czy Andrzej Wajda. „Słomkowy kapelusz” gościł w repertuarach gdańskiego Wybrzeża, stołecznego Powszechnego czy Starego Teatru w Krakowie. 22 maja widzowie Modrzejewskiej będą mieli okazję do zapoznania się z treścią sztuki za sprawą czytania performatywnego przygotowywanego przez Łukasza Kosa we współpracy z legnickimi aktorami: Ewą Galusińską, Joanną Gonschorek, Gabrielą Fabian, Aleksandrą Listwan, Anitą Poddębniak, Bartoszem Bulandą, Bogdanem Grzeszczakiem, Janem Kowalewskim, Pawłem Palcatem, Jakubem Stefaniakiem oraz Pawłem Wolakiem.

Paryski poranek. Pewien koń przypadkiem pożera słomkowy kapelusz damy, co grozi ruiną jej małżeństwa i towarzyskim skandalem. Właściciel konia rzuca się na poszukiwanie duplikatu kapelusza. W ślad za nim ciągnie przybyły z prowincji rodzinny orszak jego narzeczonej. Następuje seria szalonych nieporozumień, które piętrzą się tak, że nikt już nie wierzy w dobre zakończenie tej historii...

„Słomkowy kapelusz” na Scenie Gadzickiego zagości w przekładzie znakomitych polskich poetów Julii Hartwig oraz Artura Międzyrzeckiego. Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny, a darmowe wejściówki odbierać już można w kasie Teatru Modrzejewskiej.

Konrad Pruszyński