Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza w czwartek 19 maja o godz. 18.00 do Art Cafe Modjeska na spotkanie z Kingą Nettmann-Multanowską, autorką książki “Warszawa rysuje Skopje”. Będzie można posłuchać ciekawych opowieści o trzęsieniu ziemi z 1963 r. i pomocy Polaków w odbudowie miasta. Dopełnieniem tych historii będą zrobione w stolicy Macedonii zdjęcia Karola Budrewicza.  Wstęp wolny. Zapowiada Piotr Kanikowski.

Po spotkaniu wśród uczestników zostaną rozlosowane bezpłatne zaproszenia na spektakle prezentowane 3-5 czerwca w ramach Czerwcówki – Maratonu Teatralnego.

Gościem wieczoru będzie Kinga Nettmann- Multanowska, żona byłego ambasadora Polski w Macedonii, która napisała fascynującą książkę “Warszawa rysuje Skopje” o słynnym trzęsieniu ziemi i zaangażowaniu Polaków w pomoc. W ramach promocji, książkę będzie można kupić z wyjątkowym rabatem. Spotkanie z jej autorką poprowadzi Robert Urbański – kierownik literacki legnickiego teatru.

W trzęsieniu, które 26 lipca 1963 roku nawiedziło Skopje, zginęło 1 070 osób, a 3 330 odniosło obrażenia. Stolica Macedonii została praktycznie zmieciona z powierzchni ziemi.  Do dotkniętego katastrofą miasta płynęła pomoc z całego świata – w tym również z Polski. Nie ograniczała się ona do działań doraźnych. Zespół polskich architektów opracował plan odbudowy macedońskiej stolicy, współpracując z międzynarodowymi sławami w tej dziedzinie. Polscy artyści przekazali miastu swoje dzieła. Kinga Nettmann-Multanowskiej złożyła swój reportaż z rozmów z tymi ludźmi, wzbogacając ją bogatym i unikalnym materiałem archiwalnym – zdjęciami, pamiętnikami, listami, dokumentami – oraz macedońską poezją.

(Piotr Kanikowski, „Teatr zaprasza na spotkanie z autorką fascynującej książki”, https://24legnica.pl/, 17.05.2022)