W ostatnią niedzielę we wrocławskim Klubie Proza odbył się pokaz spektaklu legnickiego aktora Pawła Palcata „Mój niepokój jest Twoim niepokojem” z udziałem psiej aktorki Mani. Przedstawienie zakończyło 7. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Więcej o wydarzeniu w materiale Dagmary Chojnackiej.

Duodrama z rewelacyjną rolą osoby nieludzkiej! "Mój niepokój jest Twoim niepokojem" to trochę Szekspira, dużo Pawła Palcata, oraz całe uniwersum według Mani. Powieść graficzna i serial "The Heartstopper" podbija serca nie tylko nastoletnie. Na szczęście również w naszym kraju.

Autorski spektakl Pawła Palcata, nagrodzony na 25 Festiwalu Szespirowskim w Gdańsku, to duodram oparty na motywach "Burzy" Szekspira. Najważniejsza jest jednak obsadzona w drugiej roli głównej Mania Palcat, która kreuje z radością, subtelnością i wielkim wyczuleniem na swego kruchego, scenicznego partnera!

„To w ogóle była taka rzecz elitarno-wyjątkowa, a ja bardzo chciałabym, żeby ona jakoś była do zobaczenia dla większej ilości osób, bo komu o tym opowiadam, to wszyscy „Wow! Kiedy?”, a wczoraj było to wydarzenie przy okazji zakończenia 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. To się odbywało w Klubie Proza, który znajduje się w Przejściu Garncarskim, czyli w Rynku. Został pokazany spektakl, który tytuł ma dziwny – „Mój niepokój jest Twoim niepokojem”. […] Spektakl dostał nagrodę specjalną na 25. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w nurcie Szekspir OFF. Paweł Palcat do spektaklu zaprosił swoją ulubioną aktorkę, a jego ulubioną aktorką jest osoba nieludzka, czyli osoba psia – Mania. Nie wiem ile lat ma Mania, jest wielorasowa, niezwykle inteligentna i nie jest jakoś specjalnie szkolona. Trwało to niespełna godzinę i było to jedno z piękniejszych moich teatralnych przeżyć w życiu. Palcat rozmawia i promuje ten spektakl w duchu ekokrytyki. […] Jestem ogromną przeciwniczką „używania” zwierząt na scenie, ale wiem, że Palcat byłby ostatnią osobą, która by to zrobiła. Bardzo szybko się okazuje, że to Mania kręci tym spektaklem. Palcat interpretuje rzeczywistość przez tego Szekspira, ale w pewnym momencie orientujemy się, że robi to Mania”.

Pełna recenzja do odsłuchania w formie audio – TUTAJ.

(Dagmara Chojnacka, „Recenzje Dagmary Chojnackiej: „Mój niepokój jest Twoim niepokojem” i „The Heartstopper” [PODCAST]”, https://www.radioram.pl/, 17.05.2022)