Fundacja Jacka Głomba „Naprawiacze Świata” i Grupa Lokalna KOD Legnica organizują w czwartek 26 maja o godzinie 18:00 w kinie „Piast” w Legnicy pokaz filmu „Sędziowie pod presją” w reżyserii Kacpra Lisowskiego. Zapowiedź Lilli Sadowskiej.

O filmie: Byli uczeni, że mają przemawiać jedynie przez swoje orzeczenia, zachowywać dystans, wstrzemięźliwie uczestniczyć w życiu publicznym. Ale etyka zawodowa zobowiązała ich też do odważnej obrony sędziowskiej niezawisłości. Swój film Kacper Lisowski i Iwona Harris poświęcili tym polskim sędziom, którzy w czasach ataku na wolne sądy posłuchali głosu etyki. W krótkim czasie Igor Tuleya, Waldemar Żurek, Dorota Zabłudowska i inni bohaterowie filmu narodzili się na nowo, jako sędziowie-obywatele, którzy ramię w ramię z niezależnymi prokuratorami, adwokatami i społeczeństwem obywatelskim bronią naszego prawa do niezależnych sądów.

- Sędziowie pod presją” to film o zderzeniu człowieka z systemem. Kiedy niszczone są fundamenty trójpodziału władzy, a rządzący demontują mechanizmy państwa prawa, cała odpowiedzialność przenosi się na sądy. Każdy sędzia jest strażnikiem praworządności, bo tylko on stoi pomiędzy obywatelem a państwem – napisał o swojej produkcji Kacper Lisowski, reżyser .

Specjalnymi gośćmi projekcji będą współscenarzystka filmu Iwona Harris i jeden z bohaterów obrazu, sędzia Igor Tuleya, z którymi Jacek Głomb przeprowadzi po filmie rozmowę. Bilety w cenie 20 zł można już kupić w kasie kina „Piast”.

(Lilla Sadowska, „Sędziowie pod presją. Seans filmowy i spotkanie z Igorem Tuleyą”, https://fakty.lca.pl/, 16.05.2022)