26 maja o godz. 18.00 w Kinie Piast będzie można zobaczyć film dokumentalny „Sędziowie pod presją” (2021 r.) w reżyserii Kacpra Lisowskiego. Po seansie zaplanowane jest spotkanie z jednym z głównym bohaterów obrazu sędzią Igorem Tuleyą oraz współscenarzystką filmu, Iwoną Harris. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Naprawiacze Świata Jacka Głomba wraz KOD Legnica i Dolnośląskim Centrum Filmowym. Pisze Dawid Stefanik.

„Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących. Dla władzy jest wrogiem numer jeden, a dla protestujących obywateli twarzą sędziowskiego buntu.

W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują mu zarówno sędziowie, jak i zwykli obywatele. Tymczasem demontaż państwa prawa ujawnia się z całą jaskrawością. Po rozstrzygnięciu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się największa fala demonstracji w historii.

Sędziowie wychodzą na ulice, by stanąć ramię w ramię z obywatelami w obronie praworządności. W filmie to oni są obwinionymi, ściganymi za takie wykroczenia jak noszenie koszulki z napisem „Konstytucja” czy prowadzenie symulacji rozprawy sądowej. Obok sędziów zobaczymy również adwokatów i prokuratorów, bowiem kryzys praworządności spowodował niezwykłą integrację środowiska prawniczego - mówi reżyser, Kacper Lisowski.

Bilety na seans w cenie 20 zł są do dostępne w kasie Kina Piast (ul. Biskupia 5).

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza wizyta Igora Tuleyi w Legnicy. Sędzia w 2019 roku był gościem Latającego Uniwersytetu KOD.

(Dawid Stefanik, „Naprawiacze Świata zapraszają do Kina Piast na film „Sędziowie pod presją” i spotkanie z Igorem Tuleyą”, https://tulegnica.pl/, 16.05.2022)