Nerwowe uśmiechy i konsternacja towarzyszą widzom zgromadzonym w foyer legnickiej Sceny na Nowym Świecie. Zawodzące krzyki i jęki, mroczna muzyka, wszędobylski ogień, tłum rozkrzyczanych nędzników i żałobny pochód publiczności na teatralną widownię – to początek widowiska „Hamlet, Książę Danii”, który wraca do repertuaru Modrzejewskiej po przerwie spowodowanej pandemią.

Jeszcze przed właściwym rozpoczęciem akcji spektaklu widzowie zgromadzeni w budynku Sceny na Nowym Świecie, poczuć się mogą niczym w podupadłym, średniowiecznym mieście lub jednej z lokalizacji rodem z Tolkiena czy Martina. Wybrana przez twórców przedstawienia przestrzeń świetnie współgra nie tylko z treścią najpopularniejszej ze sztuk Szekspira, ale również z dość rozbudowanym zamysłem inscenizacyjnym, w ramach którego widzowie śledzą akcję „Hamleta” z kilku różnych perspektyw. Trzy plany poziome, balkon oraz boczne korytarze tworzą ramy „więzienia”, jakim jest hamletowska Dania.

Szekspir w wydaniu Kopki (reżyser) i Głomba (inscenizator) to nie tylko filozoficzny traktat o kondycji współczesnego człowieka, ale przede wszystkim widowisko pełne efektów specjalnych, pojedynków na miecze czy muzyki na żywo, granej przez znanych i lubianych członków zespołu Kormorany.

Szczególnie dojmujący jest obraz walającej się pod zabrudzonej podłodzie korony, która w drugiej części spektaklu jest przedmiotem równie pożądanym, co niechcianym. Ludzie zabijają się dla „tronu, królowej i znaczenia w świecie”, a w chwili ostatecznej te wątpliwe zyski jawią się niczym najgorszy z wyrzutów sumienia. Bezpańska, leżąca w piachu, pozbawiona wartości korona, prowokuje do pytań o sens i znaczenie władzy, bogactwa i nasz stosunek do szlachetnych wartości, których powinna być symbolem.

Kolejne okazje do zobaczenia „Hamleta, Księcia Danii” na żywo już 14 maj o godz. 19.00, 17-20 maja o godz. 11.00 oraz 20-21 maja o godz. 19.00. Bilety dostępne w kasie teatru oraz on-line.

Przekład: Stanisław Barańczak, inscenizacja: Jacek Głomb, reżyseria: Krzysztof Kopka, scenografia: Małgorzata Bulanda, muzyka: Kormorany, ruch sceniczny: Leszek Bzdyl, obsada: Albert Pyśk, Robert Gulaczyk, Rafał Cieluch, Paweł Wolak, Anita Poddębniak, Mateusz Krzyk, Małgorzata Patryn, Lech Wołczyk, Bogdan Grzeszczak, Bartosz Bulanda, Grzegorz Wojdon, Maciej Rabski, Ewa Galusińska, Małgorzata Urbańska, Paweł Palcat/Jan Kowalewski, Magda Biegańska, Gabriela Fabian, Katarzyna Dworak, Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Grażyna Kaczmarek, Krzysztof Karankiewicz, Michał Żuczkowski.

Konrad Pruszyński