W sobotę , 15 maja o godzinie 15.00 odbędzie się impreza, które zainauguruje tegoroczny cykl wydarzeń kulturalnych w plenerze pod nazwą Odlotowe Piekary. Akcja odbędzie się na legnickim Osiedlu Piekary, na tzw. "górce", wzniesieniu położonym pomiędzy ulicami Tatrzańską i Pomorską, koło przychodni. Pisze Ewa Jakub.

Wszystkie te imprezy skierowane są do mieszkańców Piekar, a zostały przygotowane przez osiedlowy punk zwany Międzypokoleniowym Przystankiem Improwizacji Teatralnych w ramach teatralnego projektu Przystanek Piekary, prowadzonego przez legnickie aktorki Teatru Modrzejewskiej Joannę Gonschorek i Katarzynę Kaźmierczak.

Projekt Przystanek Piekary funkcjonuje na legnickim osiedlu Piekary od roku (@kt: od 2020 roku). Jego twórcami są artystki Joanna Gonschorek i Katarzyna Kaźmierczak, zaś koordynatorem Katarzyna Odrowska (@kt:  Joanna Gonschorek i Katarzyna Kaźmierczak są twórczyniami Międzypokoleniowego Przystanku Improwizacji Teatralnych, natomiast Katarzyna Odrowska jest koordynatorką Przystanku Piekary, w ramach którego realizowane są różnorodne projekty m.in. zajęcia Klubu Gońca Teatralnego czy spotkania z artystami). Skierowany jest on do mieszkańców największego legnickiego osiedla, zwanego sypialnią legniczan i realizowany będzie w okresie letnim.

- Otrzymaliśmy kolejny grant ministerialny na kontynuacje Projektu Piekary - 71 tyś. zł w ramach programu Kultura Dostępna – chwali się dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb. – Razem z wkładem własnym będziemy dysponowali łącznie kwotą około 90 tyś zł. dodatkowych pieniędzy, które możemy przeznaczyć na realizacje tego projektu i z tego się bardzo cieszymy.

Inauguracja cyklu wydarzeń kulturalnych Odlotowe Piekary, która odbędzie się w tę sobotę to m.in. mini spektakle dla dzieci, przeplatane muzycznymi akcentami, wspólne śpiewanie z Chórem Madrygał, tworzenie kostiumów owadów, zakończone Wielkim Pochodem Owadów.

- Chcemy zaprosić mieszkańców Piekar na wielopokoleniowe popołudnie ekologiczno-teatralno-muzyczne pt. Odlotowe Piekary – mówi współautorka projektu i współprowadząca warsztaty teatralne grupy w ramach Przystanku Piekary, aktorka Joanna Gonschorek. – Dla nas jest ważne, że stworzyła tę imprezę grupa ludzi, mieszkańców tego osiedla, zwana Międzypokoleniowym Przystankiem Improwizacji Kulturalnych. My z Katarzyną jesteśmy co prawda pomysłodawczyniami tego projektu, ale tę imprezę tworzy właśnie ta fantastyczna grupa. Działają oni od roku, a są tak niezwykli, że za moment będą gotowi, aby działać sami na osiedlu przy Przystanku na rzecz społeczności osiedla Piekary. Chcielibyśmy, żeby tutaj coś się działo.

- Odlotowe Piekary będą imprezą pełną niespodzianek – dodaje druga pomysłodawczyni projektu aktorka Katarzyna Kaźmierczak. – Myślę, że siła teatru, siła tej grupy może tę przestrzeń zmienić w bardziej przyjazną, bardziej odlotową, pełniejszą fantazji. To jest kolejna impreza robiona na Piekarach, a te poprzednie, szczególnie plażowanie rok temu, pokazały, że ludzie potrafią się super bawić.

Pomysłodawczynie Przystanku Piekary liczą, że Odlotowe Piekary powtórzą sukces ubiegłorocznej plenerowej imprezy. Mają nadzieję, że tymi kulturalnymi wydarzeniami zainteresują też nowych mieszkańców, tym co robi grupa zrzeszona w Międzypokoleniowym Przystanku Improwizacji Teatralnych i dołączą do nich.

Odlotowe Piekary - sobota 15.05. godz. 15.00, "górka" między ul. Tatrzańską i Pomorską, Os. Piekary - wstęp wolny.

Fotorelacja z konferencji prasowej dostępna jest – TUTAJ.

(Ewa Jakub, „Ruszają imprezy plenerowe na Piekarach (FOTO)”, https://e-legnickie.pl/, 11.05.2022)