Fundacja Jacka Głomba „Naprawiacze Świata” i Grupa Lokalna KOD Legnica organizują w czwartek 26 maja o godz. 18.00 w kinie „Piast” w Legnicy – dzięki uprzejmości Dolnośląskiego Centrum Filmowego – pokaz wyjątkowego filmu „Sędziowie pod presją” w reżyserii Kacpra Lisowskiego. Specjalnymi gośćmi projekcji będą współscenarzystka filmu Iwona Harris i jeden z bohaterów obrazu, sędzia Igor Tuleya z którymi Jacek Głomb przeprowadzi po filmie (trwa 87 min.) rozmowę. Zapowiedź Piotra Kanikowskiego.

Bilety w cenie 20 zł można już kupić w kasie kina „Piast”.

Sędziowie pod presją” to film o zderzeniu człowieka z systemem. Kiedy niszczone są fundamenty trójpodziału władzy, a rządzący demontują mechanizmy państwa prawa, cała odpowiedzialność przenosi się na sądy. Każdy sędzia jest strażnikiem praworządności, bo tylko on stoi pomiędzy obywatelem a państwem” – pisze Kacper Lisowski, reżyser .

Nie zamierzał robić filmu politycznego, choć pracował nad nim w czasie, kiedy niezależność i niezawisłość sędziowska stała się tematem politycznym. Wybuchła afera hejterska, sterowana z ministerstwa sprawiedliwości, Sejm podjął skandaliczną antysędziowską uchwałę kagańcową, za 70 mln zł próbowano na siłę przeprowadzić bezprawne wybory kopertowe, posługując się upolitycznionym Trybunałem Konstytucyjnym wprowadzono całkowity zakaz aborcji i wypowiedziano posłuszeństwo Unii Europejskiej.  

Dlatego film Lisowskiego wrze od emocji. Jest podszyty wściekłością, frustracją, bo garstka cynicznych polityków dla doraźnych interesów swego ugrupowania niszczy dorobek pokoleń Polaków. Autorzy dokumentu koncentrują się na sędziach, kórzy w tej sytuacji stają się obrońcami wolności, demokracji, prawa i swobód obywatelskich zapisanych w Konstytucji.

To bohaterowie filmu. Władza ściga ich za takie wykroczenia jak np. noszenie koszulki z napisem „Konstytucja” czy prowadzenie symulacji rozprawy sądowej. Przed kamerą występują bez tóg i łańcuchów sędziowskich, nieoddzieleni od reszty społeczeństwa stołem sędziowskim, ale stojący ramię w ramię z uczestnikami ulicznych demonstracji.

„W krótkim czasie Igor Tuleya, Waldemar Żurek, Dorota Zabłudowska i inni bohaterowie filmu narodzili się na nowo, jako sędziowie-obywatele, którzy ramię w ramię z niezależnymi prokuratorami, adwokatami i społeczeństwem obywatelskim bronią naszego prawa do niezależnych sądów”

Film Kacpra Lisowskiego zebrał mnóstwo prestiżowych nagród. Zachwycali się nim rezenzenci. „W największym skrócie „Sędziowie pod presją” to dokument, który przekonuje, że koniec wolnych sądów dotyczy nasz wszystkich” – pisał serwis Interia Film. „To film o tempie szybko tykającego zegara” – twierdzi Modern Times Review. „Kronika sędziowskiego oporu opowiedziana została ze swadą i zaufaniem po obu stronach obiektywu” – podsumowywał Tygodnik Powszechny.

(Piotr Kanikowski, „Sędziowie pod presją. Seans z bohaterem filmu w Piaście”, https://24legnica.pl/, 10.05.2022)