Już dziś w Łodzi startuje jubileuszowa, bo 40. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych, podczas której młodzi adepci aktorstwa mają okazję do „spotkania, wymiany doświadczeń, dzielenia się swoją wrażliwością” i prezentacji swoich scenicznych umiejętności. Jedną z głównych nagród zeszłorocznego wydarzenia otrzymał aktor Modrzejewskiej Jan Kowalewski o czym przypomina Maria Wilma-Hinz.

Za nami 39. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi, podczas którego ZASP od lat wyróżnia swoją finansową nagrodą młodego artystę „Za wyrazistą osobowość aktorską.

W tym roku „Deska Sceniczna” trafiła w ręce Jana Kowalewskiego z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Filii we Wrocławiu, za rolę Jaśka w spektaklu o szukaniu miłości, rozpaczy, uciekaniu od tego, co bliskie i pogoni za tym, co nieosiągalne – „Gdy przyjdzie sen. Tragedia miłosna” w reżyserii Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak.

Nagrodę w imieniu ZASP wręczyła Marlena Miarczyńska, członkini ZG ZASP a jednocześnie zespołu jury w składzie: Agnieszka Makówka, Mariusz Pilawski i Wojciech Bartoszek.

Zaskoczyła nad deklaracja Adrianny Maleckiej, wyróżnionej przez jury Festiwalu główną nagrodą aktorską za role w spektaklach warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza: „Antygona. Edyp” w reżyserii Adama Nalepy oraz „Stramer” w reżyserii Marcina Hycnara, a przez gazetę festiwalową „Tupot” – „Złotą Żyletą”. Aktorka zapowiedziała przekazanie swojej nagrody na rzecz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Dziękujemy za piękny, niespodziewany i wzruszający gest. To miły dowód pamięci i troski o tych, którzy stoją już po drugiej stronie rampy.

Obojgu laureatom gratulujemy, życząc kolejnych sukcesów artystycznych.

(Maria Wilma-Hinz, „Nagroda ZASP „Deska Sceniczna” dla Jana Kowalewskiego”, Sceny Polskie nr 11/2022)