31 maja ruszają próby do najnowszej produkcji zespołu twórczego Modrzejewskiej w Teatrze Nowym w Zabrzu. „Chopcy z Roosevelta” to opowieść inspirowana losami klubu piłkarskiego Górnik Zabrze, za którą odpowiadają Katarzyna Knychalska (autorka), Jacek Głomb (reżyser), Małgorzata Bulanda (scenografia), Witold Jurewicz (ruch sceniczny) oraz Bartosz Straburzyński (muzyka).

Jedną z podstawowych inspiracji dla spektaklu o „moim Górniku”, jak mówi Jacek Głomb, była książka dziennikarza i pisarza Pawła Czady „Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach” wydana w 2017 roku przez Agorę.

Książka „aż skrzy się od nieznanych wcześniej anegdot i opowieści. Autor spędził wiele godzin w archiwach, przejechał pół Europy, żeby porozmawiać z legendarnymi piłkarzami i napisał niezwykłą książkę. To nie tylko historia sukcesów jednego z najlepszych klubów piłkarskich Europy. To także niesamowita opowieść o czasach, gdy brakowało wszystkiego, a w walce o największe trofea musiała wystarczyć siła charakteru, brawura i niczym nie skrępowana radość z gry” – głosi wydawniczy opis tytułu Pawła Czady.

Jak podkreślają twórcy, opowieść „Chopcy z Roosevelta” nie będzie ściśle dokumentalna. Autorzy przedstawienia sięgają po uniwersalizujące przekaz metafory, tak by spektakl, w swojej lokalności, pozostał zrozumiały również dla osób spoza zabrzańskiego środowiska. Paweł Czado na facebookowym profilu pisze, że jest „zachwycony pomysłem legnickich artystów i szczerze im kibicuje”.

Jak zapowiadają spektakl sami jego twórcy? Będzie to opowieść o losach sportowców zmagających się z ogromną presją otoczenia, wewnętrznymi ambicjami oraz ograniczeniami czy swoją śląską tożsamością. Przedstawienie poruszy również tematy związane z najbliższym otoczeniem sportowców – ich rodzinami, sąsiadami czy kibicami. Twórcy postarają się udzielić odpowiedzi na pytanie o fenomen marki, jaką stał się Górnik Zabrze. „Czym jest duch sportowy dziś, a czym był kiedyś? Jak zmienia się piłka pod wpływem pieniędzy, oczekiwań i mediów? Jakie ambicje przelewamy na piłkarzy?” – to pytania, którzy stawiają przed sobą twórcy „Chopców z Roosevelta”.

Premiera tytułu planowana jest na 8 października w zabrzańskim Teatrze Nowym. W obsadzie: Hanna Boratyńska, Anna Konieczna, Joanna Romaniak, Jarosław Karpuk, Andrzej Kroczyński, Jakub Piwowarczyk, Marian Wiśniewski i Maciej Kaczor.

Konrad Pruszyński