Już w najbliższą niedzielę (8 maja) o godzinie 19.00 na Scenie Gadzickiego odbędzie się polska prapremiera spektaklu na podstawie sztuki Dejana Dukovskiego „Puste miasto”. Reżyserką przedstawienia jest studentka warszawskiej Akademii Teatralnej Weronika Maria Kuśmider, dla której praca w Legnicy była szansą do zrealizowania swojego scenicznego dyplomu.

@kt: Tekst Dukovskiego opowiada o dwójce braci z wrogich armii. To bardzo mocny obraz. Pamiętam słowa z kwietniowej konferencji, że jest to sztuka zdecydowanie "antywojenna", ale nie da się uciec od współczesnych kontekstów. Czy ten dramat można odczytać jako rodzaj metafory obecnej sytuacji?

Weronika Maria Kuśmider: Tekst Dejana Dukovskiego – jak i nasz spektakl – ma wymiar prawdziwie uniwersalny i opowiada o doświadczeniu, które może stać się naszym udziałem nawet bez kontekstu konfliktu zbrojnego. Teatr jest metaforą a sytuacje, do których odeśle widzów nasz spektakl, zależą od ich osobistych historii. Bardzo podoba mi się, że „Puste miasto” nie jest wpisane w żaden konkretny czas poza wskazówką autora, że rzecz dzieje się współcześnie. Dzięki temu ten tekst będzie zawsze aktualny.

@kt: W ramach przygotowań do spektaklu przeprowadzona została zbiórka starych krzeseł potrzebnych do zrealizowania scenografii…

WMK: Dzięki akcji społecznej udało nam się pozyskać kilkadziesiąt krzeseł od mieszkańców Legnicy i okolic. Wszystkie te krzesła – razem z teatralnymi – wykorzystujemy w mocno symbolicznej scenografii.

@kt: Jakie wspomnienia zachowa Pani z pracy w legnickim teatrze?

WMK: Współpraca z aktorami była wspaniała – zarówno Mateusz Krzyk, jak i Bartek Bulanda weszli w ten projekt na sto procent. Jestem bardzo wdzięczna, że trafiłam na tak wrażliwych i otwartych aktorów. Mam poczucie, że to spotkanie dużo w nas wszystkich zmieniło i zostanie z nami na długo. Wyzwaniem był na pewno czas realizacji – próby do „Pustego miasta”  trwały tylko miesiąc, co dla tak wymagającego spektaklu zawiesiło poprzeczkę bardzo wysoko. Pomimo wielu komplikacji i problemów pracę nad „Pustym miastem” będę wspominać bardzo dobrze.

Premiera przedstawienia 8 maja o godzinie 19.00. Kolejne pokazy: 10 maja godz. 11.00, 15 maja godz. 19.00. Bilety w cenie 40 zł (premiera) oraz 30 zł (pozostałe pokazy) dostępne są w kasie teatru oraz on-line.

Konrad Pruszyński