Weronika Maria Kuśmider będzie pierwszą studentką reżyserii, która zrealizuje swój dyplomowy spektakl w Teatrze Modrzejewskiej. Premiera spektaklu zatytułowanego „Puste miasto” według sztuki Dejana Dukovskiego odbędzie się w maju i będzie początkiem współpracy legnickiego teatru z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza. Premiera spektaklu już 8 maja. Zapowiedź Lilli Sadowskiej.

Weronika Maria Kuśmider kończy studia na kierunku reżyseria na warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Warunkiem ukończenia studiów jest spektakl dyplomowy.

- To będzie polska prapremiera tego tekstu. To historia dwóch braci, którzy w czasie wojny odnajdują się po dwóch stronach barykady. Nie jest to spektakl wojenny, raczej nazywamy go antywojennym, zwłaszcza w obecnych okolicznościach – zaznacza Weronika Maria Kuśmider.

Wspomnianych braci zagrają Bartosz Bulanda i Mateusz Krzyk. Za scenografię odpowiedzialny jest francuski scenograf Alex Moriceau, kostiumy przygotuje legniczanka Justyna Tucholska, producentem spektaklu jest Jacek Głomb.

- Główną inspiracją do scenografii jest sytuacja, która miała miejsce kilkanaście lat temu w Sarajewie po zakończeniu wojny na Bałkanach. Miasto postanowiło uczcić ofiary wojny ustawiając na głównej ulicy tyle pustych krzeseł, ile ofiar zabrała w mieście wojna – wyjaśnia reżyserka spektaklu.

Pomysł na realizację tekstu Dejana Dukovskiego narodził się przed wybuchem wojny w Ukrainie. Premiera sztuki odbędzie się w niedzielę 8 maja. Kolejne spektakle zaplanowane są na 10 oraz 15 maja.

(Lilla Sadowska,Puste miasto już w najbliższą niedzielę w Teatrze Modrzejewskiej", https://kulturalia.lca.pl/l, 05.05.2022)