6 maja legnicki teatr zaprasza swoich widzów i wszystkich mieszkańców miasta na pierwsze spotkanie z cyklu „Modrzejewska czyta Ukrainę”. Gośćmi wydarzenia będą Wojciech Szot oraz Marcin Gaczkowski, którzy opowiedzą o współczesnej literaturze ukraińskiej w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej.

 W obliczu wojny wywołanej agresją Rosji na Ukrainę oraz niesamowitej mobilizacji Polaków wspierających uciekających przed konfliktem uchodźców, Teatr Modrzejewskiej pragnie przybliżyć swoim widzom bogate i niezwykle oryginalne zjawisko, jakim jest współczesna literatura ukraińska. W ramach cyklu uczestnicy kolejnych spotkań poznają zarówno tych najpopularniejszych, jak i mniej znanych pisarzy zza naszej wschodniej granicy. Dyskusje dotyczyć będą aktualnych kontekstów ich literatury czy najważniejszych obszarów tematycznych podejmowanych przez jej autorów.

Pierwszemu spotkaniu w ramach cyklu towarzyszyć będą fragmenty eseju „Do polskiego czytelnika” z książki „Planeta piołun” jednej z najbardziej popularnych i docenianych autorek ukraińskich – Oksany Zabużko. Jej „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” przetłumaczono na wiele języków (również polski) i nazwano pierwszym manifestem ukraińskiego feminizmu. W 2006 roku na podstawie wspomnianego tytułu Małgorzata Szumowska wyreżyserowała w Teatrze Polonia monodram Katarzyny Figury. Zbiór esejów Zabużko „Planeta piołun” ukazał się przeddzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę i „zwiastuje, że wszystko wokół pogrąża się w intelektualnym i moralnym kryzysie” –  jak czytamy w tekście Pawła Smoleńskiego dla Gazety Wyborczej.

Więcej o „Planecie połun” i samej Zabużko już 6 maja o godzinie 18.00 w Art Cafe Modjeska. Fragmenty eseju ukraińskiej literatki przeczyta legnicka aktorka Magda Biegańska. Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w kasie teatru.

Konrad Pruszyński

Wojciech Szot – dziennikarz, krytyk literacki, bloger, z wykształcenia kulturoznawca. W 2020 roku zadebiutował jako reportażysta biografią “Panna doktór Sadowska” (Wydawnictwo Dowody na Istnienie). Prowadzi blog „Zdaniem Szota”, na którym pisze głównie o polskiej prozie i reportażu. Moderuje dyskusje i debaty na tematy literackie – współpracował m.in. z Festiwalem Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie czy Festiwalem Miłosza w Krakowie.

Marcin Gaczkowski – literaturoznawca, tłumacz z ukraińskiego i rosyjskiego, historyk, nauczyciel akademicki zatrudniony w Zakładzie Ukrainistyki Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem prac naukowych dotyczących kultury i literatury ukraińskiej. Jako tłumacz i moderator współpracował m.in. z Festiwalem Góry Literatury i Festiwalem Kultury Pogranicza „Folkowisko”. Przekładał na polski m.in. poezje Wasyla Stusa, Jurija Zawadskiego i Myrosława Łajuka. Tłumaczone przez niego powieści Tani Malarczuk, Petra Jacenki i Wołodymyra Rafiejenki (wspólnie z Anną Ursulenko) były nominowane do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.