23 kwietnia w teatralnej kawiarence Art Cafe Modjeska odbędą się miejskie eliminacje do 67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który tradycyjnie zostanie przeprowadzony w czterech kategoriach: recytatorskiej, „wywiedzionego ze słowa”, teatru jednego aktora oraz poezji śpiewanej. W związku z tym wydarzeniem pragniemy przybliżyć sylwetki trójki nauczycieli z Legnicy zasłużonych w pracy z uczestnikami OKR. Dziś Michał Rocznik.

Michał Rocznik pracuje jako nauczyciel historii w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy. Poza typową aktywnością edukacyjną odpowiedzialny jest za wiele ciekawych inicjatyw. Jedną z nich jest chociażby konkurs historyczny Omnibus Legnicki, podejmujący tematy związane z przeszłością miasta. Jego pomysłodawcą jest właśnie Michał Rocznik, który w ramach kolejnych edycji wydarzenia zaprasza do współpracy lokalne instytucje (dotychczas m.in. Teatr Modrzejewskiej, Muzeum Miedzi czy Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną). 

Legnicki pedagog był jednym z odpowiedzialnych za program „Ale Murale!” realizowany w II LO. Rocznik, wraz z resztą zespołu, zaprosił uznanych artystów i animatorów kultury oraz uczniów swojej szkoły do podążenia szlakiem sztuki ulicznej. Efektem przedsięwzięcia był wernisaż w legnickiej Galerii Sztuki oraz mural zrealizowany na jednej ze ścian w szkole.

Historyk II LO aktywnie współpracuje z uczniami swojej szkoły, których przygotowuje do licznych konkursów. Jego podopieczni mogą poszczycić się sukcesami nie tylko w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, ale również w tematycznych Olimpiadach. W kwietniu ubiegłego roku wychowanek Rocznika – Łukasz Kosowski został zwycięzcą XIV Olimpiady Mediewistycznej (jest to jeden z najważniejszych historycznych konkursów naukowych dla uczniów szkół ponadpodstawowych, a jego patronem jest Uniwersytet Gdański).

W 2020 roku wyróżniony szkolną nagrodą Złotym Belfrem w kategorii „Humanistyczny Struś Pędziwiatr”.

Miejski etap eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego już 23 kwietnia od godziny 10.00 w Art Cafe Modjeska. Wstęp na przesłuchania jest otwarty i bezpłatny.

Konrad Pruszyński