23 kwietnia w teatralnej kawiarence Art Cafe Modjeska odbędą się miejskie eliminacje do 67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który tradycyjnie zostanie przeprowadzony w czterech kategoriach: recytatorskiej, „wywiedzionego ze słowa”, teatru jednego aktora oraz poezji śpiewanej. W związku z tym wydarzeniem pragniemy przybliżyć sylwetki trójki nauczycieli z Legnicy zasłużonych w pracy z uczestnikami OKR. Czas na Marka Biskupa.

Marek Biskup przez dwa lata uczył się we wrocławskiej szkole aktorskiej, którą opuścił w 1990 roku, kiedy to, jak pisał Grzegorz Żurawiński, „przyszłość zawodu wydawała się mglista , a państwowe teatry padały jeden po drugim lub – jak to miało miejsce w Legnicy – przekształcane były w hybrydy o statusie domów kultury”. Wtedy to bohater niniejszego tekstu postanowił zrewidować swoje życiowe plany i postawić na nauczanie. „Dzięki świetnej opinii, jaką wystawiła mi pani dziekan Krzesimira Dubiel, przyjęto mnie na drugi rok polonistyki bez egzaminów” – wspomina Marek Biskup.

Niezależnie od kolei życiowych losów miłość do teatru przetrwała. Polonista V Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy regularnie angażuje się we wszelkie sceniczne aktywności szkoły oraz swoich uczniów: prowadzi „Teatr Młodych” oraz zajęcia teatralne, z sukcesami przygotowuje uczestników do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, realizuje przedstawienia szkolne i akademie. Czwórka spośród wychowanków Marka Biskupa, to dzisiaj zawodowi aktorzy: Aleksandra Listwan, Mateusz Krzyk, Wojciech Kalita oraz Michał Jaros.

Jak sam o sobie mówi: „interesuję się teatrem, lubię zwierzęta. Gram w legnickim teatrze, a także w różnych serialach telewizyjnych". W 2012 roku widzowie Teatru Modrzejewskiej mieli okazję zobaczyć go w epizodycznej roli lokaja w „Iwanowie” Antoniego Czechowa w reżyserii Linasa Marijusa Zaikauskasa. Trzy lata później Biskup zaprezentował na legnickiej Scenie na Strychu monodram „Bombel”, przygotowany w oparciu o powieść Mirosława Nahacza, o której przeczytać możemy, że to: „liryczna, a zarazem epicka, śmieszna, a zarazem przejmująco smutna opowieść o życiu wiejskiego pijaczka”. Marek Biskup zgarnął za swoją pracę owację na stojąco, a sam po przedstawieniu dziękował Pawłowi Palcatowi, otaczającemu cały projekt reżyserską opieką.

Marek Biskup kontynuuje swoją pracę w legnickim V LO, nadal przygotowuje kolejnych uczestników OKR, a w ramach podziękowania za długoletnią służbę w oświacie został nagrodzony Srebrnym Medalem.

Miejski etap eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego już 23 kwietnia od godziny 10.00 w Art Cafe Modjeska. Wstęp na przesłuchania jest otwarty i bezpłatny.

Konrad Pruszyński