23 kwietnia w teatralnej kawiarence Art Cafe Modjeska odbędą się miejskie eliminacje do 67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który tradycyjnie zostanie przeprowadzony w czterech kategoriach: recytatorskiej, „wywiedzionego ze słowa”, teatru jednego aktora oraz poezji śpiewanej. W związku z tym wydarzeniem pragniemy przybliżyć sylwetki trójki nauczycieli z Legnicy zasłużonych w pracy z uczestnikami OKR. Na pierwszy ogień Bogumiła Słomczyńska.

Bogumiła Słomczyńska urodziła się 21 lipca 1948 roku w Lubomierzu. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, którą ukończyła w 1971 roku, by potem rozpocząć pracę jako nauczycielka języka polskiego w legnickim Zespole Szkół Budowlanych im. Wojska Polskiego.

Od „zawsze” Bogumiła Słomczyńska współpracuje z legnickimi uczestnikami Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Jej wielką pasją jest teatr, któremu oddaje się poprzez swoją wieloletnią działalność w Stowarzyszeniu Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej (dziś Stowarzyszeniu Przyjaciół Sztuki w Legnicy). Bogumiła Słomczyńska prowadzi również Klub Teatralny 1212. Jej podopiecznymi oraz wychowankami byli między innymi Robert Więckiewicz, Marzena Kipiel-Sztuka czy Paweł Pabisiak.

Od wielu lat Bogumiła Słomczyńska zasiada również w Radzie Miejskiej Legnicy (w bieżącej kadencji wybrana z listy KWW obecnego prezydenta Tadeusza Krzakowskiego). Jest wiceprzewodniczącą Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, członkiem Komisji Ekologii, Zdrowia i Polityki Socjalnej oraz Komisji Kapituły i Statutu. 

Bogumiła Słomczyńska przewodniczy też Towarzystwu Przyjaciół Dzieci w Zespole Szkół Budowlanych oraz działa w Zarządzie Dolnośląskiego Koła tego zrzeszenia. Współpracuje z Towarzystwem Miłośników Legnicy PRO LEGNICA, Stowarzyszeniem Dzieci Wojny, Związkiem Sybiraków i legnickimi placówkami kulturalnymi.

Na przestrzeni lat swojej działalności kulturalno-oświatowej została odznaczona wieloma medalami oraz nagrodami (m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal za Długoletnią Służbę, Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”, „Zasłużony dla Oświaty”, „Zasłużony dla Miasta Legnicy”).

Warto wspomnieć, że Bogumiła Słomczyńska kontynuuje swoją pracę zarówno jako polonistka Zespołu Szkół Budowlanych, jak i radna Rady Miejskiej Legnicy.

Miejski etap eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego już 23 kwietnia od godziny 10.00 w Art Cafe Modjeska. Wstęp na przesłuchania jest otwarty i bezpłatny.

Konrad Pruszyński