Weronika Maria Kuśmider będzie pierwszą studentką reżyserii, która zrealizuje swój dyplomowy spektakl w Teatrze Modrzejewskiej. Premiera spektaklu zatytułowanego „Puste miasto” wg. sztuki Dejana Dukovskiego odbędzie się w maju i będzie początkiem współpracy legnickiego teatru z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza. Do scenografii potrzeba około dwustu krzeseł. Teatr liczy na pomoc mieszkańców Legnicy. Zapowiada Lilla Sadowska.  

Weronika Maria Kuśmider kończy studia na kierunku reżyseria na warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Warunkiem ukończenia studiów jest spektakl dyplomowy.

- To będzie polska prapremiera tego tekstu. To historia dwóch braci, którzy w czasie wojny odnajdują się po dwóch stronach barykady. Nie jest to spektakl wojenny, raczej nazywamy go antywojennym, zwłaszcza w obecnych okolicznościach – zaznacza Weronika Maria Kuśmider.

Wspomnianych braci zagrają Bartosz Bulanda i Mateusz Krzyk. Za scenografię odpowiedzialny jest francuski scenograf Alex Moriceau, kostiumy przygotuje legniczanka Justyna Tucholska, producentem spektaklu jest Jacek Głomb.

- Główną inspiracją do scenografii jest sytuacja, która miała miejsce kilkanaście lat temu w Sarajewie po zakończeniu wojny na Bałkanach. Miasto postanowiło uczcić ofiary wojny ustawiając na głównej ulicy tyle pustych krzeseł, ile ofiar zabrała w mieście wojna – wyjaśnia reżyserka spektaklu.

Pomysł na realizację tekstu Dejana Dukovskiego narodził się przed wybuchem wojny w Ukrainie.

- Nie jest dobrze kiedy rzeczywistość dogania pomysły artystyczne – mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej i dodaje, że premiera spektaklu pozwala na kolejną akcję społeczną.

- Chcemy żeby mieszkańcy pomogli nam i jeśli mają niepotrzebne krzesła przynieśli je do teatru. Podobną zbiórkę rekwizytów z doskonałym skutkiem ogłosiliśmy przy realizacji „Ballady o Zakaczawiu” - dodaje Jacek Głomb.

Krzesła można do teatru przynosić do 30 kwietnia. Informacje można uzyskać telefonicznie pod numerem 76 723 35 00 w godzinach od 9:00 do 15:00 i mailowo pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. 

(Lilla Sadowska, „Teatr prosi o krzesła do spektaklu Puste miasto”, https://kulturalia.lca.pl/, 12.04.2022)