Teatr Modrzejewskiej potrzebuje ok. 100-200 krzeseł do scenografii spektaklu "Puste miasto” Dejana Dukovskiego w reżyserii Weroniki Marii Kuśmider. Zapowiadana na maj premiera inauguruje współpracę z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Studenci dostaną szansę na realizację spektakli dyplomowych na zawodowej scenie. Pisze Piotr Kanikowski.

Weronika Maria Kuśmider kończy reżyserię na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Uczelnia wymaga od swoich studentów, by realizowali dyplomowe spektakle na zawodowych scenach, ale trudno przekonać teatry, by zaufały młodym twórcom. Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej uważa jednak, że warto pomagać debiutantom i raz na jakiś czas, w miarę możliwości, będzie zapraszał studentów Akademii Teatralnej do pracy w Legnicy. Przygotowane przez nich spektakle będą wchodzić do stałego repertuaru.

Tekst, który bierze na warsztat Weronika Maria Kuśmider, sam w sobie jest bardzo ciekawy. Akcja sztuki Dejana Dukovskiego – dramaturga współpracującego ze znanym legniczanom Macedońskim Teatrem Narodowym w Skopje – ma miejsce podczas jakiegoś bliżej nieokreślonego konfliktu zbrojnego. Jej bohaterowie, grani przez Bartosza Bulandę i Mateusza Krzyka, to bracia, którzy odnajdują się po dwóch stronach barykady.

- Cieszę się, że mogę wyreżyserować ten tekst. Marzyłam o jego wystawieniu od 10 lat – mówi Weronika Maria Kuśmider.

Alex Moriceau – scenograf, który współpracuje z Weroniką Marią Kuśmider – chce nawiązać do pomysłu, jakim w 2012 roku Sarajewo uczciło 20. rocznicę oblężenia miasta. Ustawiono w nim tyle pustych krzeseł, ile ofiar pochłonęło oblężenie. Złączone ze sobą puste krzesła symbolizujące nieobecnych mieszkańców będą głównym elementem scenografii "Pustego miasta”.

- Chcielibyśmy, aby mieszkańcy Legnicy mieli wkład w powstawanie tego spektaklu – mówi dyrektor Jacek Głomb, ogłaszając zbiórkę krzeseł. Liczy, że znajdą się legniczanie, którzy mają w domu niepotrzebne krzesła i zechcą je podarować Teatrowi Modrzejewskiej. Zgłaszać się można do sekretariatu teatru (tel. 76/ 723 35 00; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) w godzinach 9-15. Zbiórka potrwa do 30 kwietnia. Premiera "Pustego miasta” jest zapowiadana na 8 maja.

(Piotr Kanikowski, „Teatr szuka niepotrzebnych krzeseł. Zagrają w spektaklu”, https://24legnica.pl/, 11.04.2022)