Masz w domu niepotrzebne, nieużywane od lat krzesło? Możesz dać mu drugie życie, i to nie byle jakie. Teatr Modrzejewskiej w Legnicy prowadzi zbiórkę krzeseł, które "zagrają" w najnowszym spektaklu, powstającym w ramach współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Szczegóły poniżej.

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej rozpoczyna współpracę z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie przy realizacji spektakli dyplomowych studentów kierunku reżyseria. Pierwszym dyplomem będzie sztuka „Puste miasto” Dejana Dukovskiego w reżyserii Weroniki Marii Kuśmider. Premiera planowana jest na 8 maja (w niedzielę) o godz. 19.00 na Scenie Gadzickiego (z widownią na scenie).

- Bardzo się cieszę ze współpracy z legnickim teatrem, o którym słyszałam od dziecka. Szkoła wymaga od nas realizacji spektaklu dyplomowego na zawodowej scenie, jednak takiej realizacji nie ułatwia. Tym bardziej jestem wdzięczna dyrektorowi Jackowi Głombowi za umożliwienie wystawienia sztuki na jego scenie - mówiła podczas konferencji prasowej Weronika Maria Kuśmider.

Akcja sztuki Dejana Dukovskiego ma miejsce podczas konfliktu zbrojnego pomiędzy dwoma wrogimi obozami. Nie wiemy, o jaki konflikt, ani o jaki czas chodzi. Być może autor odnosi się do wielu konfliktów na Bałkanach, które miały miejsce w XX wieku, szczególnie do wojny w Jugosławii w latach 90. Konflikty, o których mowa, miały miejsce w miastach takich jak Dubrownik i Vukovar w Chorwacji, Sarajewo w Bośni i Hercegowinie czy Prisztina w Kosowie.

Scenografię do spektaklu dyplomowego mają tworzyć puste krzesła. Pomysł ten inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami w Sarajewie, gdzie w 2012 roku, w 20. rocznicę oblężenia miasta, na głównej ulicy stanęła instalacja z krzeseł. Było ich tyle, ile ofiar konfliktu zbrojnego.

- Kontekst opuszczonego, skonfliktowanego miasta jest dziś bardzo aktualny, choć pomysł na spektakl powstał przed wybuchem wojny w Ukrainie. To niedobrze, kiedy rzeczywistość dogania inspiracje artystyczne - mówi Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru.

W związku z potrzebą ok. 100 krzeseł, Teatr Modrzejewskiej zachęca legniczan do przekazania swoich niepotrzebnych już krzeseł: "Naszym pragnieniem jest, żeby mieszkańcy Legnicy mieli wkład w realizację spektaklu". Widzieć swoje krzesło na scenie? Czemu nie! Jeśli chcecie podarować teatrowi krzesła, odezwijcie się do sekretariatu pod nr telefonu (+48) 76 7233500 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Teatr zapewni transport krzeseł.

Zbiórka prowadzona będzie do 30 kwietnia. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 8 maja. W spektaklu zagrają legniccy aktorzy: Bartosz Bulanda i Mateusz Krzyk.

(Klaudia Korfanty, „Masz niepotrzebne krzesło w domu? Teatr w Legnicy prowadzi zbiórkę krzeseł. Wszystko na potrzeby nowego spektaklu Puste Miasto”, https://legnica.naszemiasto.pl/, 11.04.2022)