W piątek w warszawskim sądzie okręgowym ruszył proces Justyny Wydrzyńskiej, która została oskarżona o przekazanie kobiecie w potrzebie tabletki poronnej. Aktywistce społecznej grozi do 3 lat więzienia. W wyrazie solidarności legnicka aktorka Aleksandra Listwan na swoim Facebooku opublikowała post, w którym informuje, że będzie bezpłatnie rozdawała kobietom w potrzebie tzw. tabletki „dzień po”. Pisze Dawid Stefanik.

- Drogie Siostry, dysponuję 5 tabletkami ellaOne i jedną Escapelle. Nie są to tabletki poronne, które są niedostępne w polskich aptekach, lecz tabletki "dzień po", które można nabyć po okazaniu recepty od lekarza, jeśli oczywiście ten nie powoła się na klauzulę sumienia… Jeśli jesteś Sandrą Bullock z filmu „Speed. Wyścig z czasem”, nie masz pieniędzy lub nie wiesz jak to załatwić, napisz do mnie – zachęca na FB Aleksandra Listwan, która deklaruje także pomoc dla będących w potrzebie Ukrainek (post jest dwujęzyczny).

Legnicka aktorka związana zawodowo z Teatrem Modrzejewskiej solidaryzuje się z Justyną Wydrzyńską (aktywistką społeczną z organizacji Aborcyjny Dream Team), której grozi do 3 lat więzienia za bezpłatne przekazanie innej kobiecie w potrzebie leków aborcyjnych. Na kobietę doniósł jej własny mąż, a do procesu sądowego w roli oskarżyciela posiłkowego włączyła się ultraprawicowa organizacja Ordo Iuris.

Legnicka aktorka nie pierwszy raz zabierała głoś w ważnych społecznie sprawach.

(Dawid Stafanik, „Legnicka aktorka protestuje i rozdaje tabletki „dzień po”. Czy jej także będzie grozić więzienie?”, https://tulegnica.pl/, 08.04.2022)