Przed widzami legnickiego teatru w marcu jeszcze między innymi obchody Międzynarodowego Dnia Teatru, a kwiecień zapowiada się nie mniej intensywnie, bowiem na Scenie Gadzickiego odbędą się dwie premiery, a w Art Cafe Modjeska zaplanowane są nie tylko stałe spotkania w ramach Kawiarenki Obywatelskiej oraz cyklu „Teatr, jakiego nie znasz”, ale również miejskie eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Golec

Kwiecień w Teatrze Modrzejewskiej zapowiada się niezwykle intensywnie. Już 2 dnia tego miesiąca odbędzie się uroczysta premiera najnowszej produkcji legnickiego zespołu, sztuki autorstwa Katarzyny Dworak-Wolak oraz Pawła Wolaka „Golec”. Pierwszy pokaz tytułu odbył się co prawda już rok temu, kiedy opublikowano animowane czytanie on-line bajki przygotowanej przez duet PiK. W kwietniu br. przyjdzie natomiast pora na premierę scenicznej adaptacji, do której scenografię oraz kostiumy przygotowała Małgorzata Bulanda, a animacje stworzyli Aleksandra Listwan i Bartosz Bulanda.

- Golec to wierszowana bajka o mało znanym stworzeniu: golcu piaskowym, ślepym i prawie zupełnie bezwłosym afrykańskim gryzoniu żyjącym pod ziemią. Podobnie jak pszczoły, golce żyją w koloniach i tak jak u pszczół każdy osobnik od chwili narodzin ma ściśle przypisaną rolę w społeczności. Bohater naszej opowieści jest jednak inny, ma marzenia – chce się uczyć, podróżować, poznawać świat – głosi opis spektaklu na stronie internetowej teatru.

Pokazy: 2 kwietnia o godz. 16.00 – premiera; 5-8 kwietnia o godz. 11.00; 9 kwietnia o godz. 16.00 oraz 10 kwietnia o godz. 12.00.

Występują: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Zuza Motorniuk, Małgorzata Pauka, Anita Poddębniak, Bogdan Grzeszczak, Jan Kowalewski, Mateusz Krzyk, Paweł Wolak. Muzyka na żywo grana przez Martę Sochal-Matuszyk oraz Katarzynę Czaplę.

Widzę nic

Po premierowym secie „Golca” Katarzyny Dworak- Wolak oraz Pawła Wolaka przyjdzie czas na kolejną nowość w repertuarze Modrzejewskiej. „Widzę nic” Filipa Zawady w reżyserii Pawła Palcata swoją prapremierę we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, w koprodukcji z którym powstało przedstawienie, miało 15 marca. Miesiąc później, bo 14 kwietnia tytuł zagości na deskach Sceny Gadzickiego.

„Widzę nic” to opowieść o niewidomej, homoseksualnej, rozliczającej się ze swoją przeszłością Anecie. Tekst pomyślany jako monodram przez Pawła Palcata rozpisany został na osiem aktorek grających tę samą postać. Dziewiąta z artystek wciela się w rolę matki „głuchej na to, co mówi do niej córka”.

- „Widzę Nic” jest bardziej metaforą niż cechą postaci. Podobnie z faktem, że Matka- grana przez Madi Rostkowską- jest głucha. To jest przede wszystkim metafora ich relacji – tak o bohaterkach granych przez aktorki Wrocławskiego Współczesnego oraz legnickiej Modrzejewskiej mówi reżyser tytułu Paweł Palcat.

Pokazy: 14 kwietnia o godz. 19.00 – premiera; 20-22 kwietnia o godz. 11.00; 22-24 kwietnia o godz. 19.00.

Występują: Anna Błaut, Katarzyna Dworak, Elżbieta Golińska, Aleksandra Listwan, Dominika Probachta, Magda Skiba, Jolanta Solarz-Szwed, Małgorzata Urbańska, Małgorzata Madi Rostkowska.

Dla najmłodszych

Końcówka kwietnia w legnickim teatrze należeć będzie do najmłodszych widzów, których ludzie Modrzejewskiej zaproszą do obejrzenia dwóch znanych i lubianych tytułów. Leśmianowska „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze” to propozycja przede wszystkim dla dzieci w wieku od czterech do dziesięciu lat, a autorski „Rok na ziemi. Cztery pory roku” adresowany jest głównie do maluchów od pierwszego do czwartego roku życia.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl o „Baśni o pięknej Parysadzie…”: „Baśń” to żart na żarcie. Można ją oczywiście oglądać „po bożemu”, jak historię o przygodach pięknej księżniczki i jej odważnych braci albo metaforyczną opowieść o dojrzewaniu, przejściu z dzieciństwa do dorosłości. Wydaje mi się jednak, że spisana przez Leśmiana „klechda” stała się pretekstem do zabawy, jaka jest możliwa tylko w teatrze. 

Henryk Mazurkiewicz, teatralny.pl o „Roku na ziemi”: Legnicki spektakl, jak wskazuje jego tytuł, jest opowieścią o jednym z podstawowych cyklów natury. Opowieścią mądrą i głęboką, bo nie tylko pomaga małym zapamiętać nazwy pór roku, lecz pozwala im też poczuć, że są jej częścią. Są częścią świata, którego jedną z fundamentalnych cech jest przemijanie i odradzanie się.

Spotkania i konkurs

Kwiecień w legnickim teatrze to również czas spotkań, dyskusji i konkursów. 20 kwietnia Teatr Modrzejewskiej oraz Stowarzyszenie Teatr Niezbędnie Potrzebny zaprasza na drugie z serii spotkań „Teatr, jakiego nie znasz”. Cykl zapoczątkowany w marcu rozmową z dyrektorem Jackiem Głombem znajdzie swoje rozwinięcie w każdą z trzecich śród następujących miesięcy. Gościnią drugiego spotkania będzie natomiast Joanna Rostkowska, która opowie o edukacji teatralnej, Klubie Gońca Teatralnego oraz Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim.

Dzień później, bo 21 kwietnia o godz. 18.00 pełnomocniczka dyrektora Modrzejewskiej do spraw społecznych Katarzyna Odrowska zaprosi widzów legnickiej sceny do rozmowy o przystosowaniu przestrzeni miejskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. „Czy Legnica jest przyjazna osobom z niepełnosprawnością?” – wstęp na dyskusję w Art Cafe Modjeska tradycyjnie wolny i absolutnie obowiązkowy.

Z kolei 23 kwietnia w teatralnej kawiarni odbędą się miejskie eliminacje do 67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. O szczegółach wydarzenia pisaliśmy tutaj, a warto przypomnieć, że termin zgłoszeń upływa już 4 kwietnia.

Szczegóły repertuaru dostępne są na stronie internetowej, a bilety nabyć można w kasie teatru, a wkrótce również on-line.

Konrad Pruszyński