15 marca odbędzie się wrocławska prapremiera spektaklu na podstawie tekstu Filipa Zawady w reżyserii Pawła Palcata „Widzę nic”. Przedstawienie powstało w ramach koprodukcji Wrocławskiego Teatru Współczesnego z Teatrem Modrzejewskiej. Legnicka premiera 14 kwietnia, a na finiszu prac Radio Wrocław Kultura odwiedzili autor oraz reżyser tytułu.

Na początku rozmowy redaktor Grzegorz Chojnowski zapytał Filipa Zawadę o tytuł dramatu, który zaczerpnięty został z jednego z wierszy Tadeusza Różewicza.

- Pasował do tej sytuacji, ponieważ to jest o widzeniu czegoś, czego nie można zobaczyć, albo trudno jest zobaczyć, albo nie chcemy tego zobaczyć. Bardzo pojemny jest ten tytuł, a jego przewrotność sprawia, że on jest nadal sprawczy. „Nie widzieć” jest w pewnym sensie obezwładniające, a „widzieć nic”, to jest być może „widzieć więcej niż ktokolwiek może zobaczyć” – wytłumaczył autor sztuki.

W przedstawieniu występują po cztery aktorki z każdej ze scen oraz jedna artystka gościnna: Anna Błaut, Elżbieta Golińska, Dominika Probachta i Jolanta Solarz-Szwed z WTW, Katarzyna Dworak-Wolak, Małgorzata Urbańska, Aleksandra Listwan i Magda Skiba z Teatru Modrzejewskiej oraz Małgorzata „Madi” Rostkowska.

- W naszym spektaklu jest dziewięć aktorek. Jedna postać jest niema – nie chcę tutaj definiować, że jest to tłumaczka z języka migowego, ale jest ona takim elementem instalacji, na którym nasze bohaterki projektują sobie swoją matkę – wyjaśnił reżyser przedstawienia.

Filip Zawada przyznał, że pisanie tekstu, w którym postanowił oddać stan ducha niewidomej lesbijki był swego rodzaju „bezczelnością”, jednak autor dramatu podkreślił, że ze strony aktorek występujących w spektaklu spotkało go ogromne zrozumienie i wsparcie. „Bardzo dużo się od nich nauczyłem”.

- Filipowi udało się stworzyć tekst, który nie jest manifestem, a jest jakąś fantazją na temat tego, co może się wydarzyć w przyszłości, co może być w naszej bohaterce w momencie, kiedy nie będzie już potrzeby walki o swoje prawa. Co zostaje, kiedy już możesz iść sama? – zakończył Paweł Palcat.

„Widzę nic” w marcu w WTW (15-17.03.2022 godz. 19.15). W kwietniu w Teatrze Modrzejewskiej (14.04.2022 – premiera oraz od 20-24.04.2022 według repertuaru dostępnego – TUTAJ).

Cała rozmowa dostępna stronie Radia Wrocław Kultura.

(Grzegorz Chojnowski, „Teatr, Muzyka, Ukraina w Radiu Wrocław Kultura (WIDEO, AUDIO), https://www.radiowroclaw.pl/, 10.03.2022)