W miniony wtorek gościnią audycji Grzegorza Chojnowskiego w Radiu Wrocław Kultura była pełnomocniczka dyrektora legnickiego teatru ds. społecznych Katarzyna Odrowska, która opowiedziała słuchaczom o zaangażowaniu ludzi Modrzejewskiej w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Katarzyna Odrowska odpowiedzialna w legnickim teatrze między innymi za organizację comiesięcznych spotkań w ramach cyklu „Kawiarenka obywatelska” w rozmowie z Grzegorzem Chojnowskim mówiła przede wszystkim o zbiórce darów, prowadzonej codziennie od godziny 12.00 do 16.00 w hallu Starego Ratusza. „Każdego dnia przychodzi do nas mnóstwo ludzi. Przyjezdnych, naszych gości, uchodźców jest z każdym dniem więcej. Wydajemy im tu niezbędne rzeczy i przy okazji słyszymy niezwykłe historie, historie które ściskają za serce”.

Redaktor Radia Wrocław Kultura podjął również temat rodziny, której udostępnione zostało należące do Teatru Modrzejewskiej mieszkanie.

- Mamy rodzinę uchodźców z Ukrainy, którą gościmy od wtorku zeszłego tygodnia. Są to trzy pokolenia – babcia Nela, siostry Ludmiła i Alina i ich dzieci bliźnięta dziesięcioletnie i siedmioletnia Margarita. Dzieci są zapisane oczywiście do ukraińskiej szkoły, dlatego że w Legnicy jest dosyć duża społeczność Ukraińców – powiedziała Katarzyna Odrowska.

W dalszej części rozmowy wspomniano również o ekspresowym, podstawowym kursie języka ukraińskiego zorganizowanym dla legnickich wolontariuszy, o koncercie ukraińskiego barda Romana Hawrana, który odbył się w teatralnej kawiarni oraz o specjalnej ofercie darmowego wstępu na spektakl „Ożenek” w reżyserii Piotra Cieplaka dla wszystkich osób z paszportem ukraińskim (przedstawienie z napisami).

- Podczas zbiórki prowadzonej w trakcie koncertu Romana Hawrana zebraliśmy prawie cztery tysiące złotych. Z tych pieniędzy zakupiliśmy środki i lekarstwa, które pojadą na granicę – podsumowała pełnomocniczka dyrektora Modrzejewskiej ds. społecznych.

Całej rozmowy wysłuchać można – TUTAJ.

(Grzegorz Chojnowski, „Teatr, Muzyka, Ukraina w Radiu Wrocław Kultura (WIDEO, AUDIO), https://www.radiowroclaw.pl/, 10.03.2022)