“Świat na głowie. Wariacja szekspirowska” – najnowszy spektakl Teatru Modrzejewskiej w Legnicy – jest tak nowatorski, że jego twórcy mają problem ze znalezieniem terminu pasującego do tego rodzaju widowiska. Czy publiczność będzie zaskoczona tak samo jak Robert Urbański, autor scenariusza, który mówi, że podczas prób odkrył nieznane mu dotąd oblicze zespołu aktorskiego? Zobaczymy. Premiera 11 lutego o godz. 19 na Scenie Gadzickiego. Zapowiada Piotr Kanikowski.

Na scenie widzowie zobaczą cały zespół aktorski, łącznie z odchodzącym niebawem z Legnicy Rafałem Cieluchem, plus gościnnie Małgorzatę Paukę oraz Jakuba Stefaniaka.

Spektakl jest inspirowany – luźno i przewrotnie – dramatami Williama Szekspira. Postacie z jego dramatów – m.in.  “Hamleta”, “Romeo i Julii”, “Snu nocy letniej”, “Burzy” czy “Otella” – dzięki fantazji legnickich twórców dostaną na chwilę alternatywne życie. W oryginałach nurzają się we krwi i zbrodniach, cierpią, umierają tragicznie.

- Prospero jest magiem, który chce zmienić ich losy – uchyla rąbka tajemnicy Małgorzata Bulanda, scenografka i kostiumolożka. Wespół z dramaturgiem Robertem Urbańskim wymyśliła “Świat na głowie”. To projekt z jej marzeń. Wizualnie rozbuchany spektakl bez słów, z piosenkami do granej na żywo muzyki w wykonaniu legendarnego wrocławskiego zespołu Kormorany. Niektóre teksty piosenek od początku do końca napisał Robert Urbański, inne są sparafrazowanymi przez niego XIX-wiecznymi przekładami Szekspira.

- Nie jest to ani teatr tańca, ani pantomima – mówi Witold Jurewicz. Od lat współpracuje z Teatrem Modrzejewskiej jako choreograf, w tym przypadku bardziej adekwatne wydaje mu się jednak słowo “ruchmistrz”. Formę widowiska uznał za ryzykowną – nigdy w swej karierze artystycznej nie zetknął się jeszcze z czymś takim. Obawy prysły dzięki intensywnej pracy znakomitego zespołu aktorskiego. Efekt może być spektakularny.

Robert Urbański dodaje, że dla niego zaskoczeniem okazali się aktorzy. Po raz pierwszy grają tylko swoim ciałem, pokazując nieodkryte dotąd możliwości i talenty. W spektaklu wykorzystano też marionetki zaprojektowane i wykonane przez legniczankę Małgorzatę Matczuk.

“Świat na głowie” jest grany na Scenie Gadzickiego, ale – jak obiecuje Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej – będzie miał również wersję plenerową, wystawianą latem na dziedzińcu Zamku Piastowskiego.

Premiera: 11 lutego, godz. 19. Następne spektakle: 18, 19, 20 lutego o godz. 19. Bilety on-line oraz w kasie teatru. Rezerwacja tel. 76 72 33 505 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(Piotr Kanikowski, „Świat na głowie w Teatrze Modrzejewskiej. Szekspir 2.0”, https://24legnica.pl/, 10.02.2022)