Już 11 lutego Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza na premierę spektaklu „Świat na głowie” - wariacja szekspirowska wg scenariusza Roberta Urbańskiego. Zapowiada Dawid Stefanik.

Fabuła spektaklu opiera się na wątkach zaczerpniętych z dramatów Williama Szekspira, dawnych legend i kultury popularnej.

- Szekspir to nasz ulubiony autor. Wystawialiśmy już siedem sztuk opartych na jego dramatach, stąd też pomysł na wariacje szekspirowskie. Jest to dla nas coś zupełnie nowego. Nigdy z taką odwagą nie weszliśmy w taką strukturę. Nigdy nie graliśmy bez słów, wyłącznie pieśniami. Jest to dla nas ważne, że wciąż podążamy nową drogą. Uprawianie teatru ma sens tylko wtedy, kiedy podejmuje się wyzwania i ryzyko – mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatr Modrzejewskiej w Legnicy.

Słowa do muzyki Kormoranów zostały napisane przez Roberta Urbańskiego na podstawie dramatów Szekspira. Niekiedy były inspirowane twórczością angielskiego dramaturga, a czasem stanowiły parafrazę XVI-wiecznych tekstów (@kt- wypowiedź Roberta Urbańskiego z Radia Wrocław Kultura: „Parafrazowałem różne, przede wszystkim XIX wieczne przekłady szekspirowskie, choć był to tylko punkt wyjścia”).

- Jest to zupełnie nowe oblicze naszego zespołu aktorskiego oraz Kormoranów. Jest to coś absolutnie świeżego i odkrywczego – zapewnia Robert Urbański.

W „Świecie na głowie” zobaczymy sceny inspirowane m. in. „Hamletem”, „Snem nocy letniej”, „Romeo i Julią”, „Burzą” czy „Otello”.

- Zobaczymy postaci z rożnych dzieł Szekspira i będziemy wokół nich błądzić w całym spektaklu. Jednym z głównych bohaterów jest mag Prospero, który będzie chciał zmienić losy szekspirowskich postaci – zdradza Małgorzata Bulanda, która w spektaklu odpowiada za scenografie, kostiumy i dramaturgię.

Kormorany usłyszymy w składzie: Jacek Tuńczyk Fedorowicz, Piotr Blusmen Jankowski, Krzystof Konik Konieczny i Marcin Witkowski.

Spektakl, poza premierą, będzie można zobaczyć jeszcze 18, 19 i 20 lutego o godz. 19.00. Bilety w cenie 35-45 zł do nabycia w kasie teatru.

(Dawid Stefanik, „Teatr Modrzejewskiej zaprasza na spektakl muzyczny osadzony w świecie Szekspira”, https://tulegnica.pl/, 10.02.2022)