Wygląda na to, że dwukrotnie przekładana premiera legnickiej wariacji szekspirowskiej „Świat na głowie” dojdzie w końcu do skutku. Wspólne dzieło Małgorzaty Bulandy i Roberta Urbańskiego pierwszy raz na Scenę Gadzickiego zawita 11 lutego (godz. 19.00), a później codziennie od 18 do 20 lutego.

„Świat na głowie” będzie dramatyzowanym pokazem kostiumów oraz fryzur, inspirowanym licznymi dramatami Williama Szekspira, ale również współczesną kulturą popularną. Na scenie aktorzy wcielą się między innymi w postaci: Gertrudy, Klaudiusza, Hamleta, Pani Ford i Pani Page, Romea i Julii czy Lady Makbet. Całość połączy motyw włosów oraz czerpiące z różnorodnych tradycji kostiumy autorstwa scenografki teatru Małgorzaty Bulandy.

- W spektaklu nie będzie się mówiło. Będzie za to dziesięć pieśni, do których napisałem teksty parafrazując stare, dziewiętnastowieczne przekłady Szekspira. Będzie też film - nakręcona przez nas wariacja na temat „Romea i Julii" - oraz teatr marionetek. Staramy się zbudować poetycką, pełną humoru, efektowną opowieść – w taki sposób „Świat na głowie” zapowiadał już w listopadzie dramaturg Robert Urbański.

Całości dopełni muzyka na żywo w wykonaniu Kormoranów, czyli Jacka Tuńczyka Fedorowicza, Piotra Blusmena Jankowskiego, Krzysztofa Konika Koniecznego oraz Marcina Witkowskiego. Za ruch sceniczny odpowiadać będzie Witold Jurewicz, za wideo i zdjęcia Karol Budrewicz, marionetki zaprojektowała i wykonała Małgorzata Matczuk, a charakteryzacje przygotuje Weronika Olek.

Na scenie zobaczymy przechodzącego do zespołu aktorskiego Wrocławskiego Teatru Współczesnego Rafała Cielucha, a także Katarzynę Dworak, Jana Kowalewskiego, Ewę Galusińską, Pawła Wolaka, Bogdana Grzeszczaka, Bartosza Bulandę, Mateusza Krzyka, Pawła Palcata, Gabrielę Fabian, Magdę Biegańską, Małgorzatę Urbańską, Magdę Skibę, Zuzę Motorniuk, Aleksandrę Listwan oraz Anitę Poddębniak.

Konrad Pruszyński