17 stycznia odbyła się oficjalna premiera wywiadu-rzeki „Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb”. Książka spod szyldu żywosłowie.wydawnictwo dostępna jest w sprzedaży internetowej, a na luty zapowiedziane są spotkania autorskie wokół tego tytułu w Warszawie (21 luty) i Gorzowie (22 luty). Poniższa relacja autorstwa Pawła Pawlucego.

To tekst wyjątkowy z kilku powodów. Rozmowę prowadził przyjaciel zmarłego Jacek Głomb, jak sam tłumaczy, „namówił do niej Lecha Raczaka, bo inni go nie namówili”. Obszerne wywiady z artystom w przeszłości się ukazywały, ale ten jest wyjątkowy.

W książce znajdziemy zatem nieznanych faktów i historii z życia Raczaka – z okresu jego dorastania czy życia w PRL-u. Autorowi oraz wydawcy zależało, by „Życie niedokończone” ukazało się w rocznicę śmierci bohatera. I to się udało.

- Staramy się wybierać teksty, które powinny się ukazać, a czasami być może, z wielu przyczyn, będą leżeć w wydawnictwach dużych, bo nie są priorytetowe. Dla nas ta książka była priorytetem – Katarzyna Woźniak, żywosłowie.wydawnictwo.

Z uwagi na śmierć Lecha Raczaka tekst nie jest autoryzowany, choć  przeczytał go brat zmarłego Marek Raczak, oraz ludzie związani z Teatrem Ósmego Dnia Marcin Kęszycki oraz Juliusz Tyszka.

Relację video obejrzeć można – TUTAJ.

Książka do nabycia na stronie internetowej wydawnictwa oraz w kasie Teatru Modrzejewskiej.

(Paweł Pawlucy, „Legnica. Niedokończony wywiad-rzeka”, https://tvregionalna.pl/, 19.01.2022)