Ponad dekadę temu swoją premierę w cechowni Zakładów Górniczych „Lubin” miał spektakl Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba „Orkiestra”. Już w styczniu doceniany tytuł powróci do repertuaru Teatru Modrzejewskiej i zostanie zaprezentowany dwukrotnie 26 i 27 stycznia (godz. 11.00).

Teatralna opowieść o polskim Zagłębiu Miedziowym oraz o ludziach z nim związanych została oparta o relacje świadków oraz uczestników wydarzeń przedstawionych w dwugodzinnym spektaklu. Historia hermetycznej grupy górników staje się na oczach widzów opowieścią o zdecydowanie bardziej uniwersalnym charakterze. „Orkiestra” jest bowiem rzeczą o ludziach - ich motywacjach, namiętnościach i lękach, o targanej konfliktami, trwającej w bloku państw komunistycznych Polsce, a w końcu o świecie rządzonym przez pieniądz i partykularne interesy.

Aneta Kyzioł, Polityka: Wątki osobiste przeglądają się w oficjalnych. Przyjazd do Lubina w poszukiwaniu chleba i lepszego życia splata się z budową socjalizmu, nieszczęśliwe miłości z pochodami pierwszomajowymi, narodzinami Solidarności i tragicznymi wydarzeniami sierpnia ’82, radość z wolnej Polski z przekraczaniem przepisów bezpieczeństwa w pogoni za zyskiem i ze strajkami. Wszystko to pokazane bez pretensji do głębi czy wyrafinowania, ale też bez przesadnego sentymentalizmu, grane z werwą, rubasznie

Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza Wrocław: To spektakl na zamówienie. Powstał z okazji 50-lecia miedziowego kombinatu. Ten prezent jest jednak wart więcej niż kolejna nagroda z zysku dla pracowników KGHM. Zagłębie doczekało się własnej sagi. W tej kreacji zbiorowej wszyscy grają koncertowo.

Janusz Łastowiecki, Dziennik Teatralny: To, co jest wielkim plusem sztuki, a widzom daje komfort oglądania, to zespół dobrze współpracujących i świetnie rozumiejących się aktorów. Przełożyło się to na historię opowiadającą o przyjaźni górników, często podszytą jednak traumatycznymi wspomnieniami, gdzie historia dogrywa swoje przeznaczenia.

Reżyseria: Jacek Głomb; scenografia: Małgorzata Bulanda; muzyka: Bartek Straburzyński; ruch sceniczny: Witold Jurewicz; występują: Małgorzata Urbańska, Zuza Motorniuk, Magdalena Biegańska, Anita Poddębniak, Ewa Galusińska, Magda Skiba, Katarzyna Dworak, Paweł Palcat, Paweł Wolak, Bogdan Grzeszczak, Rafał Cieluch, Bartek Bulanda, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Mariusz Sikorski.

Pełen repertuar Teatru Modrzejewskiej dostępny jest - TUTAJ.

Konrad Pruszyński