Jakie premiery teatralne czekają nas w drugiej połowie sezonu 2021/22? Teatry zapowiadają m.in. "Ulissesa" w inscenizacji Mai Kleczewskiej w Poznaniu, "Płatonowa" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej w Katowicach i "Śmierci komiwojażera" w reż. Piotra Cieplaka w Legnicy. Więcej w zestawieniu Grzegorza Janikowskiego.

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy na 11 lutego zapowiada premierę "Świata na głowie. Wariacji szekspirowskiej", projektu wg scenariusza i z dramaturgią Roberta Urbańskiego oraz Małgorzaty Bulandy.

"Świat na głowie to sceniczna gra wyobraźni, łącząca środki teatru dramatycznego, muzycznego i teatru tańca. W opowieści spotkają się bohaterowie rozmaitych dramatów Szekspira – m.in. Hamleta, Makbeta, Otella, Burzy, Snu nocy letniej i Wesołych kumoszek z Windsoru" - czytamy w przesłanej PAP zapowiedzi.

Jak wyjaśniono, "powstanie alternatywna wizja ich losów, które zostaną wplecione w nową, oryginalną fabułę, spiętą metaforą cyrku". "Postacie nie będą mówić – jedyne słowa, jakie padną ze sceny, to liczne pieśni wykonywane na żywo, inspirowane najczęściej szekspirowskimi monologami" - dodano.

14 kwietnia odbędzie się premiera legnicka "Widzę nic" - koprodukcji Teatru Modrzejewskiej z Wrocławskim Teatrem Współczesnym - w reż. Pawła Palcata.

Jak poinformowano, autorem dramatu – nagrodzonego w IV Konkursie Dramaturgicznym "Strefy Kontaktu" – jest Filip Zawada, performer, muzyk i łucznik, ceniony poeta i prozaik (nominacje do Nagrody Poetyckiej "Silesius", Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike).

"Bohaterka Widzę nic to kobieta trzydziestoletnia, niewidoma, lesbijka, która znajduje się w momencie przejścia. Przeżyła już, co miała przeżyć, teraz chce tylko umrzeć. Jej stan to jeszcze nie śmierć, ale zdecydowanie już nie życie" - napisano w zapowiedzi.

Zaznaczono, że "oryginalność koncepcji inscenizacyjnej polega nie tylko na tym, że Bohaterka nie widzi, ale również na tym, że jest grana przez osiem aktorek, a wykreowane przez nie oddzielne osobowości składają się mimo wszystko na jedno życie, którego wątkiem zasadniczym jest ślepota". "Widziana zarówno fizycznie, realnie, jak i metaforycznie" - czytamy w informacji.

26 marca odbędzie się w legnickim teatrze premiera "Śmierci komiwojażera" Arthura Millera w reż. Piotra Cieplaka. "Sztuka Millera, która miała swoją premierę w roku 1949, opowiada o ostatnich dniach życia wędrownego sprzedawcy Willy'ego Lomana, który poświęciwszy całe życie pracy, podsumowuje je z poczuciem dojmującej goryczy. Jego wysiłek okazał się jałowy, a obraz samego siebie, który wykreował, jest pełen fałszu" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Podkreślono, że "inscenizacja Piotra Cieplaka, jednego z najważniejszych reżyserów polskiego teatru, pracującego od dekady także w Legnicy, będzie skrupulatnie zbudowaną siecią intymnych, subtelnych relacji międzyludzkich, pełnym czułości przyglądaniem się życiu, które – jeśli budować je na iluzji – nieodmiennie kończy się rozczarowaniem".

Pełen tekst Grzegorza Janikowskiego dostępny jest - TUTAJ.

(Grzegorz Janikowski, „Jakie premiery teatralne czekają nas w drugiej połowie sezonu teatralnego 2021/22? M.in. nowe inscenizacje Kleczewskiej i Cieplaka”, https://www.pap.pl/, 12.01.2022)