W najbliższą niedzielę o godzinie 16.00 na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej odbędzie się premiera spektaklu Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych w Legnicy „Duży Książę i Czarny Pies”, o którym w miniony wtorek słuchaczom Radia Wrocław Kultura opowiadali jego twórcy. Wywiad przeprowadził Grzegorz Chojnowski.

W pierwszej części rozmowy Katarzyna Kaźmierczak opowiedziała między innymi o rozwoju oraz działalności Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych w Legnicy.

- W tym roku stowarzyszenie będzie obchodziło dwudziestolecie swojego działania. Na początku zajmowaliśmy się teatrem, później poszliśmy bardziej w edukację, następnie zaprosiliśmy do naszych działań różne osoby wykluczone – mówiła jedna z aktorek występujących w premierowym przedstawieniu SIT. - Dzięki Teatrowi Modrzejewskiej możemy dziś również zapraszać tych ludzi na taką sceniczną terapię.

Więcej o koncepcji przedstawienia opowiedziała jego reżyserka Magda Skiba.

- Spektakl jest krótki, trwa 45 minut, bo zamysłem było wyjście z nim do szkół i granie go dla młodzieży. Ten spektakl mógłby być nazywany pogotowiem teatralnym. Pokazujemy pewien problem i możemy później o tym porozmawiać. Wiele osób słyszało o chorobach psychicznych, o depresji, ale statystyki tego dotyczące są straszne .

Twórca scenariusza przedstawienia Robert Urbański podkreślił kwestię wciąż rosnącej aktualności tematu poruszanego w spektaklu.

-  W pandemii sytuacja młodzieży, o której opowiadamy, uległa zatrważającemu pogorszeniu. Pomysł na fabułę był wynikiem rozmów z aktorkami i reżyserką. Chodziło o spotkanie między opowieścią czysto fabularną a typem narracji terapeutycznej. Jeśli fabuła ma coś wspólnego z baśnią, to dlatego, że nie jesteśmy do końca realistyczni, a po drugie dlatego, że jesteśmy w niej dość okrutni.

Premiera „Dużego Księcia i Czarnego Psa” w najbliższą niedzielę (16 stycznia) o godzinie 16.00 na Scenie Gadzickiego legnickiego Teatru. Reżyseruje Magda Skiba, występują Katarzyna Kaźmierczak i Joanna Gonschorek, a za muzykę odpowiadają Marek Litwin oraz Amadeusz Naczyński.

Rozmowa z twórcami spektaklu do odsłuchania - TUTAJ.

Konrad Pruszyński