W poniedziałek, 10 stycznia Teatr Telewizji zaprasza na premierę spektaklu „Polowanie na karaluchy” Janusza Głowackiego w reżyserii Michała Szcześniaka. Najnowsza realizacja telewizyjna dramatu napisanego w 1985 roku przenosi akcję do realiów XXI wieku. Współtwórcą scenariusza jest kierownik literacki Teatru Modrzejewskiej Robert Urbański. Więcej w zapowiedzi Telewizji Polskiej.

 

Inscenizacja Michała Szcześniaka łączy estetykę filmu psychologicznego oraz serialu komediowego. Przeniesienie akcji dramatu do współczesnej rzeczywistości pozwala zobaczyć smutny portret dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków. Ona – aktorka stołecznego teatru i On – uznany pisarz, postanawiają opuścić Polskę. Emigrują do Nowego Jorku. Nie sądzili, że uciekając przed kredytami, które zaciągnęli w przekonaniu o wiecznej hossie, skończą zamknięci w małym mieszkaniu w dzielnicy dilerów, prostytutek, złodziei i artystów. Powoli stają się niewolnikami kłamstw o rzekomym sukcesie, które sami rozpowszechniają w sieci. Bezsenność i lęk wywołują u nich paranoję.

Spektakl „Polowanie na karaluchy” jest reżyserskim debiutem Michała Szcześniaka w Teatrze Telewizji. Wraz z nim debiutują: Piotr Trojan grający rolę Onego, operator filmowy odpowiedzialny za zdjęcia Grzegorz Hartfiel, kompozytorka Agata Kurzyk oraz montażystka Svetlana Topor.

Scenariusz: Michał Szcześniak, Robert Urbański

Scenografia: Wojciech Żogała

Występują: Wiktoria Gorodeckaja (Ona), Piotr Troja (On), Sebastian Stankiewicz (Windykator Czesio), Piotr Głowacki (Pan Thomson) oraz Marta Ojrzyńska, Lech Łotocki, Martyna Peszko, Modest Ruciński oraz Karolina Kominek.

"Polowanie na karaluchy", TVP 1, 10 stycznia o godz. 21.00. 

(JAP, "Premiera Teatru Telewizji. "Polowanie na karaluchy" Janusza Głowackiego", https://regiony.tvp.pl/, 08.01.2022)