Spektakl wspieranego przez Teatr Modrzejewskiej Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych w Legnicy to opowieść o chorobie naszych czasów, depresji, w okresie pandemii szczególnie dotykającej młode pokolenie. Jej objawy, często niezauważane i bagatelizowane, są krzykiem bezradności i zagubienia ludzi, dla których jedyną formą ucieczki pozostaje własny, zamknięty świat, będący idealną przestrzenią dalszego rozwoju choroby. Z pokrzepiającym sygnałem informującym, że z TEGO da się wyjść, przychodzą twórcy "Dużego Księcia i Czarnego Psa". Premiera spektaklu w najbliższą niedzielę.

- Dramat miał być podzielony na trzy części, w których coraz bardziej zbliżalibyśmy się do bohatera. Dlatego pierwsza część to rozmowy dorosłych, druga dorosłych z młodymi i samych młodych ze sobą nawzajem, a w trzeciej wchodzimy do głowy, czy jeśli kto woli, do duszy Dużego Księcia - mówi o zamyśle fabularnym premierowej opowieści jej autor Robert Urbański. 

Projekt Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych powstał dla młodzieży i we współpracy z młodymi ludźmi. Praca nad spektaklem została wzbogacona o doświadczenia płynące z warsztatów przeprowadzonych z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Polkowicach oraz podopiecznymi legnickiego Ośrodka Pomocy Terapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. Pomysłodawców "Dużego Księcia..." w procesie twórczym wsparli również uczestnicy zajęć Gońca Teatralnego, występujący w video projekcjach przedstawienia. 

Pytany o grupę docelową spektaklu Robert Urbański podkreślił, że są nią "wszyscy zainteresowani młodzieżą: uczniowie, rodzice, nauczyciele i inni pracownicy oświaty, ale nigdy nie było mowy o jakichkolwiek ograniczeniach w tym względzie. Język sceniczny spektaklu nie wymaga wtajemniczenia, chcieliśmy stworzyć przedstawienie komunikatywne" - deklaruje kierownik literacki Teatru Modrzejewskiej.

Głównym celem przedstawienia jest zasygnalizowanie jego odbiorcom, że poruszanym temat jest istotny i niezwykle skomplikowany, ale przy wsparciu, zrozumieniu i odpowiedniej komunikacji można temu wyzwaniu podołać. "Spektakl nie miał na celu odkrywania jakiejś tajemnej wiedzy, tylko uświadomienie i młodzieży, i dorosłym, że problem jest realny, bolesny, ale też – wspólnymi siłami – możliwy do rozwiązania - podkreślił Robert Urbański. 

Premiera spektaklu na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej zaplanowana jest na 16 stycznia (godzina 16.00). Za reżyserię przedstawienia odpowiada legnicka aktorka Magda Skiba, a na deskach wystąpią Joanna Gonschorek oraz Katarzyna Kaźmierczak. 

Muzyka: Marek Litwin, Amadeusz Naczyński, projekcje video: Karol Budrewicz, Magda Skiba, konsultacja psychologiczna: Małgorzata Niklasińska, animacja i plakat: Aleksandra Kondracka, w projekcjach video występują: Aleksandra Krystek, Natalia Cichoń, Iga Bańka, Jakub Kowalski, Borys Podkalicki, Piotr Włodarczyk, Dawid Zawadzki.

Pełen repertuar teatru dostępny jest - TUTAJ.

Konrad Pruszyński