Kolejna edycja Kawiarenki Obywatelskiej już 13 stycznia o godz. 18.00 w Art Cafe Modjeska. Tematem dyskusji tym razem będzie obecność Polski w Unii Europejskiej oraz możliwość "polexitu". Wstęp jest bezpłatny, lecz obowiązują darmowe wejściówki, które można odebrać w kasie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Zapowiada Dawid Stefanik.

Gośćmi Kawiarenki Obywatelskiej poświęconej tematowi Polski w EU będą: Jacek Wasik - dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce, Martyna Gacek-Świecik - specjalistka ds. komunikacji społecznej w Przedstawicielstwie Regionalnym Komisji Europejskiej, szef legnickich struktur Koalicji Obywatelskiej Jarosław Rabczenko oraz psycholog Michał Kuszyk.

- Po ponad 15 latach obecności Polski w Unii Europejskiej po raz pierwszy pojawiło się zagrożenie co do naszej przyszłości w tej wspólnocie. Mimo ogromnego poparcia społeczeństwa dla UE część polityków zaczyna kwestionować korzyści płynące z naszej przynależności do niej. W debacie publicznej pojawia się hasło „polexit”, a niektórzy publicyści czy politycy zdają się wręcz promować postawy antyeuropejskie, np. zachwalając Wspólnotę Niepodległych Państw, czyli Rosję, jako alternatywę wobec Unii Europejskiej. Czy faktycznie grozi nam polexit, czy też na skutek działań rządzących grozi nam, że zostaniemy z tego europejskiego klubu po prostu wyrzuceni? Takie pytania będą przedmiotem czwartkowej dyskusji - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Przypomnijmy, że ideą spotkań Kawiarenki Obywatelskiej jest poruszanie ważnych, społecznych tematów z udziałem zaproszonych gości i ekspertów. "Kawiarenka" ma na celu wymianę myśli, a nie ocenę innych poglądów. Udział w otwartej dyskusji, obok gości specjalnych, może wziąć każdy uczestnik spotkania.

(Dawid Stefanik, „W czwartek dyskusja o przyszłości Polski i Polexicie w Kawiarence Obywatelskiej”, https://tulegnica.pl/, 08.01.2022)