17 stycznia w drugą rocznicę śmierci reżysera Lecha Raczaka odbędzie się premiera książki "Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb". Tego samego dnia w poznańskim Centrum Kultury Zamek odbędzie się promocja książki, w której udział wezmą dyrektor legnickiej sceny oraz redaktor tytułu Dariusz Kosiński. Wydarzenie zapowiada Gazeta Wyborcza Poznań.

Na spotkanie wokół książki "Życie niedokończone" zaprasza 17 stycznia Centrum Kultury Zamek. 17 stycznia dwa lata temu Lech Raczak zmarł.

Reżyser, dramatopisarz, współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia zasłabł na spotkaniu noworocznym organizowanym przez prezydenta Poznania, które odbywało się w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Tego samego wieczoru zmarł w szpitalu.

Pół roku wcześniej, w czerwcu 2019 roku, Jacek Głomb, reżyser i dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, namówił Raczaka na rozmowę, która miała złożyć się w książkowy wywiad rzekę. 

A potem Leszka zabrakło

- Wszystkie inne wywiady z Nim zaczynają się od „Ósemek" – a ja chciałem pogadać o dzieciństwie i młodości. Gadaliśmy więc intensywnie w czerwcu 2019 roku i udało się wtedy doprowadzić rozmowę do początków 1982 roku, do początku stanu wojennego w Polsce - opowiada Jacek Głomb. - Potem obaj nie bardzo mieliśmy czas na "drugą połowę" rozmowy, to znaczy, jak ja miałem czas na rozmowę, On nie miał. I na odwrót. A potem Leszka zabrakło.

Zapis tej części rozmowy, którą zdążyli odbyć, ukaże się w książce "Życie niedokończone" (w wydawnictwie Żywosłowie). "Zapis nieautoryzowany, bo na autoryzację zabrakło czasu, ale przeczytany przez Marka Raczaka, Marcina Kęszyckiego i Juliusza Tyszkę, którzy zachęcali do jego publikacji" - czytamy w zapowiedzi.

Premierę książki zaplanowano na 17 stycznia w Centrum Kultury Zamek. O godz. 19 w zamku o Lechu Raczaku rozmawiać będą Jacek Głomb i teatrolog Dariusz Kosiński.

Wstęp na spotkanie jest wolny, ale trzeba wcześniej odebrać wejściówki i okazać certyfikat szczepienia przeciwko COVID-19 lub aktualny test.  

Spotkanie można będzie również obejrzeć online.

(Gazeta Wyborcza Poznań, "Na autoryzację zabrakło czasu". Książkowa rozmowa z Lechem Raczakiem ukaże się w drugą rocznicę jego śmierci”, https://poznan.wyborcza.pl/, 07.01.2022)