W najbliższy wtorek (11 stycznia) stacja TVP Kultura wyemituje nagranie sztuki „Porwać się na życie” legnickiego dramaturga, kierownika literackiego Teatru Modrzejewskiej Roberta Urbańskiego, zrealizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

„To liryczna komedia utrzymana w konwencji „czeskiego” humoru. Absurdalna historia wielkiej miłości. Pięćdziesięcioletni bohater, życiowy nieudacznik i pechowiec, postanawia raz w życiu zdobyć się na odwagę i dokonać heroicznego czynu. Porywa koleżankę z pracy (w której zakochany jest od dzieciństwa), aby uwolnić ją od prymitywnego męża i rozpocząć z nią nowe życie. Kiedy wywozi ją do pustego domu swojej ciotki, uświadamia sobie, czego w istocie dokonał. I wtedy porwana koleżanka dodaje mu otuchy i podtrzymuje w przeświadczeniu, że jego czyn był słuszny i głęboko ludzki. Nie zmienia to jednak faktu, że przyjdzie zmierzyć się obojgu ze ścigającym ich mężem kobiety” – tak sztukę Urbańskiego wyreżyserowaną przez Michała Szcześniaka zapowiadają producenci z WFDiF, którzy decyzję o realizacji tekstu legnickiego artysty podjęli w wyniku konkursu na utwór dramatyczny dla Teatroteki, współorganizowanego z ZAiKS.

Barbara Pitak-Piaskowska pisała o sztuce Urbańskiego następująco: „Momentami nielogiczna opowieść utrzymana jest w konwencji teatru absurdu, traktuje o dylematach moralnych konstytuowanych ponad sprzecznościami”.

„Porwać się na życie” było wielokrotnie nagradzane – między innymi podczas 2. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2018 roku czy w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” również w 2018 roku.

Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie z Agatą Kuleszą, Andrzejem Mastalerzem, Tomaszem Saprykiem, Izabelą  Kuną oraz Andrzejem Konopką 11 stycznia (wtorek) w TVP Kultura od godziny 20.05.

Konrad Pruszyński