Styczeń w Teatrze Modrzejewskiej to czas powrotów znanych i lubianych przez legnicką publiczność tytułów. Jednym z nich jest „Rzeź” Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba. Spektakl, którego premiera odbyła się pod koniec maja ubiegłego roku to historia oparta na autentycznych wydarzeniach związanych z okresem rabacji galicyjskiej, choć odbiegająca od naturalistycznej rekonstrukcji tych wydarzeń.

Łukasz Drewniak, Newsweek: Głomb nigdy nie był katastrofistą, zawsze szukał w historiach, które opowiada jasnego tonu, nadziei, pragnienia zaprowadzenia równowagi. "Rzeź" jest mroczna, nasycona niedobrymi emocjami. I pełno w niej złych przeczuć i przepowiedni. Jakby reżyser nie mówił tego wprost, ale przeczuwał, że współczesny konflikt suwerena z elitami, plemienia europejskiego ze swojskim plemieniem też może doprowadzić do rozlewu krwi. "Rzeź" to wiwisekcja Historii, która nie daje widzowi nadziei, zawiera w sobie ostrzeżenie i lęk przed tym, co będzie. Co może być.

Magda Piekarska, teatralny.pl: W tym sensie legnickie przedstawienie przypomina dużo bardziej fabularyzowany i ubrany w teatralną formę historyczny wykład, zdystansowany od pokus ideologizowania i naginania faktów do wersji, która byłaby w tym momencie politycznie poprawna. Jest sprawiedliwy – aż i tylko, bo jego wyważony ton nie będzie dla widza zaskoczeniem, nie pozwoli mu dostrzec w opowieści o rzezi nowych wątków, odnaleźć linków łączących historię ze współczesnością.

Grzegorz Ćwiertniewicz: Dużo by pisać! To przedstawienie trzeba po prostu zobaczyć i przeżyć. To nie jest rekonstrukcja dziewiętnastowiecznej historii. Tamte wydarzenia stają się jedynie kanwą. "Rzeź" jest inscenizacją, ze wszystkimi swoimi przywilejami.  Nawet z takim, że na budynku teatru może zawisnąć banner "Rzeź w teatrze" (interpretacja dowolna). Zapraszam Państwa serdecznie do "Modrzejewskiej". Nie tylko na "Rzeź".

Legnicka realizacja tekstu Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba na Scenie Gadzickiego już 19 i 20 stycznia o godz. 1..00 raz 22 i 23 stycznia o godz. 19.00.

Występują: Grzegorz Wojdon, Aleksandra Listwan, Bartosz Bulanda, Robert Gulaczyk, Paweł Palcat, Zuza Motorniuk, Mateusz Krzyk, Małgorzata Urbańska, Gabriela Fabian, Jan Kowalewski, Bogdan Grzeszczak, Ewa Galusińska, Magda Biegańska, Rafał Cieluch, Paweł Wolak, Katarzyna Dworak, Magda Skiba, Maciej Rabski, Mariusz Sikorski.

Pełen repertuar Teatru Modrzejewskiej dostępny jest - TUTAJ.

Konrad Pruszyński