Ostatnie dni dzielą nas od kolejnego spotkania w legnickim teatrze w ramach kawiarenkowego cyklu obywatelskiego. Grudniowe spotkanie poświęcone będzie szerokorozumianemu pojęciu granicy. „Żaden człowiek nie jest nielegalny?” - pytają organizatorzy wydarzenia. Odpowiedzi spodziewać się możemy już 9 grudnia podczas spotkania, rozpoczynającego się o godzinie 18.00 w Art Cafe Modjeska.

„Kryzys humanitarny, jaki obserwujemy od trzech miesięcy na polsko-białoruskiej granicy, to w Europie sytuacja bez precedensu. Generowanie migracji stało się dla białoruskiego reżimu narzędziem zemsty na Unii Europejskiej za jej decyzje polityczne” - tak o sytuacji przy wschodniej granicy naszego kraju we wprowadzeniu do najnowszego raportu piszą aktywiści Grupy Granica, której przedstawicielka Gosia Kulczycka (prezeska Stowarzyszenia Manufaktura Inicjatyw Różnorodnych) będzie jedną z uczestniczek kawiarenkowej dyskusji.

Wydarzenia z polsko-białoruskiej granicy (stan wyjątkowy, zakaz działalności organizacji humanitarnych oraz mediów czy w końcu nielegalne pushbacki) dla organizatorów spotkania stały się pretekstem do zadania pytania o kondycję współczesnego człowieka oraz granice jego przyzwoitości. W rozmowie na ten temat, poza wspomnianymi członkami Grupy Granica, udział wezmą aktywistka i aktorka Teatru Modrzejewskiej Aleksandra Listwan oraz poseł na Sejm IX kadencji Franciszek Sterczewski, który jako jeden z pierwszych udał się z pomocą na granicę.

Warto dodać, że w Legnicy wciąż trwa zbiórka rzeczy dla migrantów (potrzebne są m.in. ciemne kurtki w stylu narciarskim, ciemne polary, termosy oraz odzież termiczna). Wszelkich szczegółów dotyczących akcji udziela koordynatorka ze strony legnickiego teatru Katarzyna Odrowska (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Na grudniową kawiarenkę obywatelską Teatr Modrzejewskiej zaprasza w najbliższy czwartek o godzinie 18.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale obowiązują darmowe wejściówki,  które odebrać można w teatralnych kasach.

Pełen raport Grupy Granica dot. kryzysu humanitarnego na pograniczu polsko-białoruskim dostępny jest - TUTAJ.

Konrad Pruszyński