Reżyser Linas Marijus Zaikauskas w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy przedstawia opowieść o samotności i zagubieniu w świecie. Dużym atutem przedstawienia jest muzyka na żywo. Pisze Adrian Walkus.


W spektaklu ukazany jest obraz XIX – wiecznej prowincjonalnej Rosji. Poznajmy losy tytułowego bohatera i jego umierającej żony Anny. Iwanow wbrew panującym konwenansom żeni się z Żydówką. Kiedyś bardzo kochał swoją żonę, ale z biegiem lat uczucie wygasa. Staje się człowiekiem zgorzkniałym i wewnętrznie wypalonym. Otacza się ludźmi, którzy go nie rozumieją. Zresztą sam siebie nie rozumie i nie wie czego chce. Nie znajduje ukojenia w miejskich rozrywkach, takich jak hazard czy alkohol. Może kolejna miłość coś zmieni?

W przedstawieniu występuje cała galeria ciekawych postaci. Na pierwszy plan wysuwa się małżeństwo Lebiediewów (bardzo dobre role Katarzyny Dworak i Bogdana Grzeszczaka). Dominująca w tym związku jest żona, która o wszystkim decyduje. Mąż jest wycofany, słucha się żony. Ma wprawdzie swoje zdanie, ale skrzętnie je ukrywa. Ponadto na uwagę zasługują postacie, które aplikują widzom pewną dawkę humoru. Jest to wdowa Marfa, która zabiega o względy wuja Iwanowi.

Gra aktorska dobrze oddaje naturę bohaterów. Mężczyźni są znużeni, wycofani i mało energiczni. Natomiast kobiety są bardziej dynamiczne, aczkolwiek również zmęczone trudami życia codziennego. Należy tu wymienić dobrą grę Gabrieli Fabian w roli Anny oraz Ewy Galusińskiej w roli Saszy. Scenografia dobrze współgra z nastrojem spektaklu. Dużym atutem przedstawienia jest muzyka na żywo.

Spektakl ,,Iwanow'' jest interesującą dyskusją nad losami człowieka. Pewna tajemniczość i niejednoznaczność tytułowego bohatera jest punktem wyjścia do głębszej refleksji. W jednej ze scen finałowych oderwanie od rzeczywistości Iwanowa jest zestawione z realizmem Lebiediewa. Z ust tego drugiego pada zdanie: Życie jest proste. A może życie nie jest proste? Oto jedno z pytań, które można postawić po obejrzeniu spektaklu.

(Adrian Walkus, „Życie jest proste!?”, www.dziennikteatralny.pl, 7.02.2015)