Po raz dziesiąty Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy przyznało i wręczyło nagrodę dla artysty, który rozsławił legnicką scenę. Tegorocznym laureatem “Bomby sezonu” został aktor i odtwórca głównej roli w plenerowym spektaklu Roberta Urbańskiego “Człowiek na moście” w reżyserii Jacka Głomba.


Uroczystość odbyła się w sobotni wieczór 21 czerwca bezpośrednio po zakończeniu tego, najnowszego w legnickim repertuarze spektaklu, który grany jest na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Nagroda, ustanowiona w 2005 roku, przyznawana jest na zakończenie każdego kolejnego sezonu artystycznego twórcy teatralnemu, który – jak głosi regulamin wyróżnienia – „najbardziej przyczynił się do rozsławiania legnickiej sceny dramatycznej”.

W tym roku zgłoszono i rozważano dwie kandydatury. Byli to aktorzy: Paweł Palcat, m.in. odtwórca głównej roli w premierowym spektaklu „Człowiek na moście”, a także autor i reżyser spektaklu „Zrozumieć H.”, który jesienią 2013 roku uczestniczył w artystycznym objeździe programu Teatr Polska oraz Zbigniew Waleryś, odtwórca kluczowej roli w premierowym spektaklu „Zabijanie Gomułki” oraz roli tytułowej w spektaklu „Łemko”, z którym legnicki teatr odbył niedawną artystyczną podróż po Turcji.

“Bombę sezonu 2013/2014”, którą stanowią: pamiątkowa rzeźba w formie bomby autorstwa Małgorzaty Węgrzyniak, stosowny certyfikat i czek na tysiąc złotych otrzymał Paweł Palcat, który do zespołu legnickiego Teatru Modrzejewskiej dołączył w 2005 roku. Nagrodę wręczyła prezes Stowarzyszenia Krystyna Zajko-Minkiewicz: – Paweł Palcat miał godnego konkurenta, ale zdecydowała wspaniała rola w “Człowieku na moście”, która wymagała od niego wielkiego wysiłku i poświęcenia. Ale było warto. Nieprzypadkowo wielu widzów uważa, że postać, którą aktor wykreował na scenie, to niemal doskonałe wcielenie w historyczną postać, która była inspiracją dla bohatera granego przedstawienia – uzasadniła.

“Sto lat” odśpiewał laureatowi Kameralny Chór AXION, który występuje w tym spektaklu, a on sam dziękował kolegom z zespołu: - Gdyby nie oni, nie byłoby tej roli. Pamiętajmy, że teatr to emocje i spory, ale końcowy efekt zawsze łączy – zauważył. Laureat postanowił zrezygnować z finansowej części nagrody, a pieniądze w całości ofiarować Stowarzyszeniu na zakup niezamożnym mieszkańcom miasta biletów do legnickiego teatru.

Oprócz “Bomby sezonu” list gratulacyjny prezeski SPTM “za wdzięk i obiecujący debiut z bombowymi życzeniami” otrzymali także absolwenci łódzkiej filmówki i najmłodsi aktorzy w legnickim zespole, którzy dołączyli do niego z początkiem bieżącego roku, Magda Drab i Albert Pyśk.

 

  • Laureatami dotychczasowych edycji „Bomby sezonu” byli: Janusz Chabior (2004/2005), Bogdan Grzeszczak (2005/2006), Joanna Gonschorek (2006/2007), Paweł Wolak (2007/2008), Anita Poddębniak (2008/2009), Lech Raczak (2009/2010), ponownie Joanna Gonschorek (2010/2011), Rafał Cieluch (2011/2012) oraz Katarzyna Dworak (2012/2013). Nagrodę specjalną „Bombę 10.lecia” otrzymał w 2007 roku Przemysław Bluszcz.


Grzegorz Żurawiński